Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Płaca minimalna powodem zwolnień?

Jak wprowadzenie płacy minimalnej zmieniło funkcjonowanie niektórych firm? Nowa ankieta daje odpowiedź na to pytanie.

Z danych ankiety przeprowadzonej przez Instytut ds. Rynku Pracy i Badań nad Zawodami (IAB) wynika, że wprowadzenie płacy minimalnej bynajmniej nie wywołało lawiny zwolnień pracowników. Do takiego postępowania przyznało się jedynie 4,7 procent ankietowanych przedsiębiorstw. 2,4 procent i tak nosiło się z takim zamiarem.

Firmy przede wszystkim wstrzymały się z zatrudnieniem nowych pracowników. IAB mówi o „60 000 nowych stosunków pracy, które zostałyby zawarte, gdyby nie wprowadzenie płacy minimalnej”. Na razie jednak trudno mówić o znacznym spadku zatrudnienia i tym samym o negatywnym wpływie tzw. Mindestlohn na rynek pracy.

Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na podniesienie cen swoich produktów – na takie rozwiązanie postawiło 18 procent wszystkich ankietowanych firm. Wiele z nich przyznało, że musiało zredukować godziny pracy, a sześć procent zrezygnowało lub przesunęło zaplanowane inwestycje. Jeden procent przedsiębiorców skorzystał z przepisów wyjątkowych związanych z płacą minimalną – np. dotyczących zatrudnienia długotrwałych bezrobotnych – lub postawił na większą mechanizację pracy.

IAB podlega pod Federalny Urząd Pracy i przeprowadził ankietę zeszłej jesieni w 16 000 przedsiębiorstw. Niemal 20 procent z nich jest zdania, że wprowadzenie płacy minimalnej dotknęło ich pośrednio lub bezpośrednio.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.