Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Jakie restrykcje obowiązują w poszczególnych landach?

Obostrzenia w Austrii

Od tygodni decyzje dotyczące pandemii nie są podejmowane dla całego kraju, lecz regionalne. Zatem czego i gdzie trzeba przestrzegać? Sprawdzamy!

W Wiedniu i Dolnej Austrii lockdown został przedłużony do 2 maja, w Burgenlandzie zostanie zniesiony 18 kwietnia. Pozostałe regiony pozostają w częściowym lockdownie. Zatem jakich zasad trzeba przestrzegać?

Terminy

Od 1 kwietnia w Wiedniu, Dolnej Austrii i Burgenland obowiązywał twardy lockdown. Pierwsze dwa landy postanowiły go jeszcze wydłużyć do 2 maja, a Burgenland go znosi. W pozostałych regionach obowiązują łagodniejsze restrykcje. Wyjątek stanowi Voralebrg, gdzie już od 15 marca poluzowano obostrzenia, dzięki czemu otwarta jest tam m.in. gastronomia.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

W Wiedniu, Dolnej Austrii i Burgenlandzie ograniczono od 1 kwietnia możliwość przemieszczania się o każdej porze dnia czy nocy. W pozostałych landach ograniczenie obowiązuje tylko w godzinach nocnych, czyli od 20 do 6 rano. W tym czasie można opuścić miejsce zamieszkania tylko w ramach wyjątku: dojazdu do pracy, pobytu na świeżym powietrzu lub rekreacji (np. spacery lub sporty indywidualne), opieki nad osobami potrzebującymi pomocy, zapobiegnięciu niebezpieczeństwu i zaspokajaniu niezbędnych, podstawowych potrzeb życia codziennego –  zakupy, wizyty u lekarza, jazda do drugiego miejsca zamieszkania. 

Spotkania

W tej kwestii obowiązują różne zasady. We wschodnich regioniach spotkania są dozwolone tylko w bardzo ograniczonym gronie. W Wiedniu, Dolnej Austrii i Burgenlandzie tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego może spotykać się jednocześnie z kilkoma osobami z innego gospodarstwa domowego. W pozostałych landach surowe ograniczenia w kontaktach z innymi obowiązują tylko w godzinach od 20 do 6 rano. W ciągu dnia mogą się spotkać maksymalnie cztery osoby dorosłe wraz z szóstką dzieci potrzebujących opieki z dwóch gospodarstw domowych. Dotyczy to również teneru prywatnego poza domem, czy mieszkaniem np. ogrodu, stodoły, szopy, czy garażu.

Dystans i maski

W całym kraju należy utrzymać dystans dwóch metrów w przestrzeni publicznej pomiędzy osobami niezamieszkującymi jednego gospodarstwa domowego. Ponadto we wszystkich publicznych, zamkniętych pomieszczeniach trzeba mieć maski FFP2 (albo maseczkę chirurgiczną, lub maskę lepszej jakości) bez zaworu wydechowego. Nie dotyczy to dzieci do szóstego roku życia. Natomiast dzieci w wieku od 6 do 14 lat muszą zasłonić usta i nos. Ponadto w Wiedniu również należy mieć założoną maskę FFP2 w niektórych, bardzo chętnie odwiedzanych, miejscach w mieście.

Obowiązkowe testy

Chcąc skorzystać z usług na ciele np. wizyty u fryzjera, trzeba przedłożyć negatywny wynik testu. Mowa jest o wyniku testu PCR, który ma nie więcej niż 72 godziny oraz testu antygenowego, który ma nie więcej niż 48 godzin. Dla niektórych grup zawodowych istnieje obowiązek cotygodniowego zrobienia testu. Dotyczy to m.in. nauczycieli i pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem. Wymagana jest również maska FFP2. Ponadto raz w tygodniu testowani muszą być pracownicy szpitali i sanatoriów oraz domów dla niepełnosprawnych. Pracownicy domów starców muszą poddać się testom co trzy dni, a odwiedzający muszą posiadać negatywny wynik testu.

Przy opuszczaniu obszarów o wysokim ryzyku zachorowania również trzeba przedłożyć negatywy wynik testu. Obecnie dotyczy to dzielnic w Dolnej Austrii: Neunkirchen, Wiener Neustadt Stadt, Wiener Neustadt Land i Scheibbs oraz całego Tyrolu. Obowiązek ten dotyczy również przejazdów ze wschodu do północnego Tyrolu lub odwrotnie, jak również wyjazdów z poszczególnych gmin tyrolskich.

Handel

Od 1 kwietnia sklepy, oprócz tych, które dostarczają podstawowe zaopatrzenie, w Wiedniu i Dolnej Austrii są zamknięte. Możliwe są tylko zakupy metodą Click&Collect, czyli zamówienie składane jest online, a następnie odbierane przy sklepie na zewnątrz. Sklepy spożywcze, apteki, sklepy tytoniowe itp. są otwarte. W pozostałych krajach związkowych sklepy z reguły są otwarte do 19. Ponadto obowiązuje tam również obowiązek zakładania masek FFP2. Należy utrzymać także odstęp od innych osób. W sklepach obowiązuje limit jednego klienta na 20 metrów kwadratowych. Rząd planuje wprowadzić testy na koronawirusa, które mają być swoistymi wejściówkami do placówek handlowych, lecz na razie jeszcze tego nie wdrożono.

Usługi

Podczas twardego lockdownu w Wiedniu i Dolnej Austrii zakłady usługowe, jak fryzjerzy czy kosmetyczki pozostają zamknięte. W pozostałych regionach można korzystać z tych usług, ale aby skorzystać z usług na ciele, trzeba zrobić test i przedłożyć negatywny wynik.

Gastronomia i zakwaterowanie

Lokale gastronomiczne są otwarte tylko w Vorarlbergu (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz), jednak trzeba się wcześniej zarejestrować, zrobić test na koronawirusa i przedłożyć negatywny wynik. Przy jednym stoliku mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby dorosłe z dwóch gospodarstw domowych oraz sześcioro niepełnoletnich dzieci.

W pozostałej części Austrii gastronomia jest zamknięta. Można jednak zamówić jedzenie na wynos w godzinach od 6 do 19, zaś dostawa jest możliwa przez całą dobę. Z noclegów można korzystać tylko w wyjątkowych przypadkach – np. w celach zawodowych.

Szkoły

We wschodnich regionach nauka odbywa się zdalnie. Wyjątek stanowią ostatnie klasy, czyli czwarte klasy podstawówek, szkół średnich i liceów. W Burgenland uczniowie jednak powrócą od 19 kwietnia, a w Wiedniu i Dolnej Austrii 26 kwietnia. W pozostałych landach przedszkola i szkoły podstawowe działają normalnie. Dla szkół średnich pierwszego i drugiego stopnia lekcje odbywają się w trybie zmianowym (dwudniowym). Ponadto wszyscy uczniowie muszą co dwa dni wykonać test. W szkołach podstawowych od 5 klasy obowiązkowe są maski poza salami lekcyjnymi, a od 9 klasy maski FFP2. Na uniwersytetach obowiązuje nauczanie zdalne.

Przedsiębiorstwa

W firmie również trzeba pamiętać o dystansie 2 metrów oraz maseczkach, jeśli w pomieszczaniu znajduje się kilka osób, a inne środki ostrożności (np. ściany działowe) nie mogą być zastosowane. Istnieją jednak wyjątki, jeśli te środki bezpieczeństwa utrudniają pracę. Dotyczy to np. aktorów. Planowane cotygodniowe testy na obecność koronawirusa w przedsiębiorstwach nie zostały jeszcze wdrożone.

Imprezy

Imprezy są (wyjątkiem jest Vorarlberg) jeszcze zabronione, dotyczy to również imprez urodzinowych lub wesel. Wyjątkiem są pogrzeby (maksymalnie 50 osób), próby i występy artystyczne bez publiczności w celach zawodowych oraz sport zawodowy. Dozwolone są demonstracje (z zachowaniem zasad dotyczących odległości i higieny). W Vorarlbergu imprezy do 100 osób przy maksymalnym obłożeniu 50% mogą odbywać się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. Również w tym przypadku obowiązuje test, rejestracja i obowiązek zakładania masek FFP2.

Kultura, obiekty rekreacyjne, sport

We wschodnim regionie od 1 kwietnia muzea są zamknięte. To samo dotyczy ogrodów zoologicznych i innych obiektów rekreacyjnych. W pozostałej części kraju obiekty te są otwarte. Dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia sport w klubach sportowych bez kontaktu fizycznego może odbywać się również na świeżym powietrzu (pod pewnymi warunkami).

Pendler

Zaostrzone zostały również przepisy dotyczące wjazdu do wschodniej Austrii. Osoby dojeżdżające do pracy muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa dwa razy w tygodniu (wcześniej tylko raz). Wzmożone zostały również kontrole na granicach, zwłaszcza z Czechami, Słowacją i Węgrami.

Źródło: krone
Stan na: 14.04.2021

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!