Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jakie obostrzenia obowiązują teraz w Austrii?

Obostrzenia w Austrii

W końcu do Wiednia i Dolnej Austrii wraca namiastka normalności. Koniec lockdownu oznacza bowiem, że w prawie całym kraju obowiązują te same obostrzenia.

W końcu skończył się w Wiedniu i Dolnej Austrii… wielkanocny lockdown. Handel został ponownie otwarty, całodobowe ograniczenie w przemieszczaniu się obowiązuje teraz tylko nocą, a w stolicy nie ma już obowiązku noszenia masek FFP2 na świeżym powietrzu.

Poza Vorarlbergiem w całym kraju obowiązują więc następujące same obostrzenia:

Ograniczenie w przemieszczaniu się

W całej Austrii obowiązuje nocne ograniczenie w przemieszczaniu się. Oznacza to, że pomiędzy godziną 20.00, a 06.00 własne cztery ściany można opuścić tylko w celu:

  • zapobiegania bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia i własności,
  • opieki i świadczenia pomocy osobom wymagającym opieki oraz spełniania rodzinnych zobowiązań,
  • spełnienia koniecznych potrzeb podstawowych życia codziennego,
  • w celach zawodowych i kształceniowych,
  • psychicznego i fizycznego odpoczynku,
  • udania się na pilny urzędowe lub sądowe spotkanie, względnie rozprawę.

Spotkania

Między 6.00 a 20.00 mogą spotykać się mieszkańcy maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Limit wynosi 4 dorosłych i 6 wymagających nadzoru dzieci.

W czasie nocnego ograniczenia w przemieszczaniu się spotkania pozostają zakazane. Jednak warto pamiętać, że do wyjątków od tej zasady należy spełnienie koniecznych potrzeb podstawowych, do czego zalicza się kontakt z innymi osobami. Z tego powodu dozwolone jest spotkanie z pojedynczymi, najbliższymi członkami rodziny lub bliskimi osobami, z którymi zasadniczo ma się w tygodniu wielokrotny kontakt.

Maski oraz odstęp

W miejscach publicznych należy utrzymać odstęp 2 m do innych osób. Zasada ta nie obejmuje osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym. W zamkniętych miejscach publicznych oraz w publicznych środkach transportu obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa maską FFP2.

Obowiązek ubrania maski FFP2 dotyczy także zaszczepionych i ozdrowieńców. Wyjątek dotyczy jedynie dzieci poniżej 14 lat, kobiet w ciąży i osób, które ze zdrowotnych powodów nie mogą nosić maski FFP2 i posiadają lekarskie zaświadczenie to potwierdzające. Zamiast maski FFP2 osoby te muszą ubrać inną ciasno przylegającą maskę. Z kolei z tej zasady są zwolnione tylko dzieci poniżej 6 lat, osoby niesłyszące, poważnie niedosłyszące oraz ich opiekunowie. Także w tym przypadku istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku po pokazaniu zaświadczenia lekarskiego.

Gastronomia i hotelarstwo

Lokale gastronomiczne mogą wydawać posiłki na wynos między 06.00 a 19.00. Dostawa jest możliwa przez całą dobę. Posiłki na miejscu mogą być spożywane tylko w kantynach zakładowych.

Hotele mogą przyjmować gości tylko w sytuacjach wyjątkowych, jak w celach zawodowych.

Handel

Sklepy mogą być otwarte maksymalnie do 19.00. To nie dotyczy między innymi aptek i stacji benzynowych. Obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa maską FFP2 oraz utrzymania odstępu bezpieczeństwa. Limit klientów wynosi 20 m2 na osobę.

W centrach handlowych obowiązuje zakaz dłuższego przebywania we wspólnych częściach budynku.

Usługi

Wszystkie usługi mogą być ponownie wykonywane. Jednak w przypadku usług wykonywanych na ciele, jak u fryzjera, masażysty itp. klient musi przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa.

Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które w ostatnich 6 miesiącach chorowały na koronawirusa i posiadają odpowiednie zaświadczenie lub osoby, które posiadają potwierdzenie posiadania przeciwciał (ważne maksymalnie 3 miesiące).

Wydarzenia

Organizowanie eventów pozostaje zakazane. Dotyczy to między innymi imprez urodzinowych, wesel, wydarzeń kulturalnych czy eventów sportowych.

Wyjątkiem objęte zostały artystyczne występy bez publiczności, które są wykonywane w celach zawodowych oraz sporty profesjonalny.

Pilne zawodowe spotkania w celach wymaganego, zawodowego kształcenia są dozwolone. Limit osób na pogrzebach wynosi 50 osób. Dozwolone pozostają demonstracje.

Miejsce pracy

Tam, gdzie to możliwe, pracownicy powinni przejść na pracę zdalną. W miejscu pracy należy utrzymać odstęp minimum 2 metrów i zakryć usta i nos, gdy w pomieszczeniu bez rozwiązań ochronnych (jak dodatkowe ściany, czy szyby pleksi) znajdą się dwie osoby lub więcej, które nie mieszkają w jednym gospodarstwie domowym.

Wyjątek dotyczy zakładów, w których dotrzymanie tych zasad sprawia, że wykonanie pracy jest niemożliwe. Wtedy szef musi podjąć inne działania organizacyjne, jak stworzyć stałe grupy pracowników.

Nauczyciele, wychowawcy w przedszkolach oraz opiekunowie muszą tak jak pracownicy w branży logistyki magazynowej, pracownicy z bezpośrednim kontaktem z klientami i urzędnicy administracyjni co tydzień wykonać test PCR lub antygenowy.

Szkoły

Uczniowie powrócili do nauki stacjonarnej. Przedszkola i szkoły Volksschule wróciły do normalnego funkcjonowania, pozostałe szkoły działają na zmiany, a szkoły wyższe nie kończą nauki zdalnej.

By wziąć udział w zajęciach stacjonarnych, dziecko musi posiadać negatywny wynik szybkiego testu na koronawirusa, który jest wykonywany na miejscu trzy razy w tygodniu.

W Volksschule nakaz zakrycia ust i nosa obowiązuje tylko poza klasami i pomieszczeniami grupowymi. Od 9 roku nauki obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa maską FFP2.

Źródło: heute
Stan na: 03.05.2021

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!