Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Jak wysoka jest kara za antyradar w Niemczech?

Kara za antyradar w Niemczech

Antyradar i różne aplikacje na telefon teoretycznie mogą ostrzegać kierowcę przed pomiarem prędkości. W praktyce obowiązują jednak inne zasady oraz wysokie grzywy.

Ściągnięcie aplikacji ostrzegającej przed radarem to żaden problem. Czy można jednak z tego korzystać podczas jazdy samochodem?

W Niemczech funkcje ostrzegania przed radarami w nawigacjach lub tzw. aplikacje antyradarowe są zasadniczo dla kierowców zabronione. Kto korzysta z nich podczas jazdy autem, otrzyma mandat w wysokości do 75 euro oraz 1 punkt karny. Teoretycznie policja ma prawo nawet skonfiskować telefon, lecz w praktyce rzadko się to zdarza.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku specjalnych urządzeń ostrzegających przed radarami, które nie pełnią żadnej innej funkcji. Są one surowo zabronione, konfiskowane podczas kontroli i w niektórych przypadkach niszczone po jej zakończeniu. Również w tym przypadku kierowcy grozi mandat i 1 punkt karny.

Aplikacje i wykrywacze radarów – jaka jest różnica?

Aplikacje i nawigacje ostrzegają kierowcę tylko o urządzeniach znajdujących się w znanych lokalizacjach. Nie prowadzą one jednak aktywnego poszukiwania radarów. Z kolei same antyradary skupione są tylko na wykrywaniu fotoradarów. Gdy owa pułapka zostanie wykryta, natychmiast informuje kierowcę. W swoim działaniu mogą przeszkadzać jednak w policyjnym pomiarze. Dlatego używanie ich w samochodach lub przewożenie ich w stanie gotowym do użycia (co oznacza, że można je aktywować podczas jazdy) jest nielegalne.

Aplikacje antyradarowe a pasażer

Ustawa o ruchu drogowym (StVO) zabrania tylko kierowcy obsługi urządzenia ostrzegającego przed fotoradarem, bądź przewożenia go w stanie gotowości do pracy. W związku z tym pasażer może korzystać z aplikacji lub nawigacji z aktywnym urządzeniem ostrzegającym o fotoradarach, ale tylko wtedy, gdy kierowca o tym nie wie. Prawdopodobnie będzie to bardzo trudne do wyjaśnienia przed policją, dlatego nie warto stosować takiej taktyki.

Jedno jest jednak pewne, przed startem lub podczas postoju można skorzystać z nawigacji, lub aplikacji, aby dowiedzieć się, gdzie fotoradary znajdują się na planowanej trasie.

Kara więzienia za granicą

Sytuacja prawna za granicą jest nieco skomplikowana. Przykładowo w Belgii, Francji, Luksemburgu i Hiszpanii nawigacja satelitarna może ostrzegać przed stacjonarnymi fotoradarami. Jest jednak dużo szarych stref i wysokie kary. Najlepiej, aby kierowcy dokładnie zapoznali się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Można to sprawdzić na stronach internetowych klubów samochodowych, ambasad, konsulatów lub biur informacji turystycznych. W razie wątpliwości lepiej założyć, że w danym kraju zakazane jest korzystanie z antyradarów.

Za używanie specjalnych wykrywaczy radarów grożą za granicą surowe kary. W Czechach można otrzymać grzywnę w wysokości 7 000 euro. Natomiast w Luksemburgu, Szwecji i Belgii można zostać skazanym na karę od jednego do sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Osoby, które utraciły zdolność do wykonywania pracy, mogą się starać o rentę z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych (niem. Erwerbsminderungsrente). Dzięki

Za każdym razem, gdy rodzi się dziecko, świat tworzony jest od nowa, a w ujęciu ekonomicznym wychowanie dziecka do 19.

Pod koniec 2023 roku Mercedes zatrudniał 166 000 pracowników, a jego szefem jest Szwed, który pracuje w firmie od prawie
Zobacz jeszcze to!