Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Tak zmienisz dane

Abonament radiowo-telewizyjny w Niemczech. Jak skontaktować się z GEZ / Beitragsservice? 

GEZ, abonament radiowo-telewizyjny, Rundfunkgebühren
Foto: Pixabay
W przypadku przeprowadzki, zmiany nazwiska, wypowiedzenia umowy najmu mieszkania lub zmiany konta bankowego, konieczne jest poinformowanie o tym niemieckiego urzędu pobierającego opłatę radiowo-telewizyjną – tzw. Beitragsservice (dawniej GEZ). Obowiązek ten wynika z przepisów Rundfunkbeitragsstaatsvertrag, regulujących system finansowania mediów publicznych w Niemczech.

Abonament RTV w Niemczech – czym jest GEZ?

Choć potocznie nadal używa się skrótu GEZ (Gebühreneinzugszentrale), od 2013 roku formalnie funkcjonuje nazwa ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice. 

To wspólna jednostka organizacyjna niemieckich nadawców publicznych – ARD, ZDF oraz Deutschlandradio – zajmująca się poborem obowiązkowych opłat medialnych.

Formy kontaktu z GEZ

Istnieje kilka sposobów na przekazanie zmian danych do Beitragsservice:

1. Online – poprzez formularze na stronie internetowej

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z oficjalnej strony: rundfunkbeitrag.de. Znajdują się tam specjalne formularze umożliwiające m.in.:

  • zgłoszenie nowego adresu zamieszkania,
  • wyrejestrowanie mieszkania,
  • zmianę danych bankowych,
  • zgłoszenie zmiany nazwiska,
  • wniosek o zwolnienie lub obniżenie opłaty.

System online prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces aktualizacji danych. Po zakończeniu formularz można podpisać elektronicznie.

2. Listownie

Zmiany można zgłaszać także drogą pocztową. W tym celu należy wysłać odpowiedni wniosek na adres:
ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice
Freimersdorfer Weg 6
50829 Köln

3. Telefonicznie

Beitragsservice jest dostępny pod numerem telefonu 01806-999-555-10. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–19:00. 

Jednak koszt połączenia wynosi 20 centów za 1 połączenie z każdej niemieckiej sieci. Przy kontakcie telefonicznym należy mieć pod ręką Beitragsnummer lub numer sprawy z pisma od GEZ.

Fax już nie działa

Od lutego 2022 roku GEZ nie obsługuje już faksów – zarówno na stronie internetowej, jak i w korespondencji nie podaje już numeru faxu. Zamiast tego organizacja rozbudowała usługi online, umożliwiając większość spraw załatwić przez internet.

Źródło: t-online

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Od 27 stycznia w Niemczech obowiązuje nakaz przejścia na pracę w trybie home office. Co oznacza to dla

Po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla krajów wschodniej Europy jeszcze bardziej zwiększyły się kontakty handlowe między Polską a

Gdy jeden spełnia marzenia, drugi musi wypełniać obowiązki. Dzięki urlopowi bezpłatnemu zatrudnieni mogą uzyskać dodatkowe dni (lub nawet miesiące!) wolnego.

W Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Tysiące ludzi jednak go nie posiadają. Czy jest to karalne? Co się stanie, jeżeli

Zobacz jeszcze to!