Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mieszkańcy Szwajcarii zakładają coraz więcej firm

Własna firma w Szwajcarii

W Szwajcarii coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej i to pomimo niepewności, jaką przyniosła pandemia. W tym trudnym okresie ludzie odkryli nowe możliwości pracy w różnych dziedzinach. Szczególnie branża zdrowotna zyskała na popularności.

Pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku wykazało, że ludzie są coraz bardziej chętni do prowadzenia własnego biznesu. Niestety nie wszystkie sektory gospodarki dobrze zniosły pandemię i w części branży raczej notuje się spadki liczby firm niż wzrosty. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim zakłady stolarskie i restauracje.

W porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano wzrost nowych przedsiębiorstw o 16%. Od stycznia do lipca wykazano 30 817 nowych przedsiębiorstw. Informację tą przedstawiła firma konsultingowa „Dun & Bradstreet”. Okres niepewności związany z pandemią nie przyczynił się do rezygnacji z planów na biznes. Jednak mimo ciągłego wzrostu liczby zakładanych firm, w lipcu odnotowano mały spadek liczby rejestracji. Było ich bowiem 4435. W porównaniu z 2020 rokiem oznacza to spadek o 2%.

Coraz więcej firm

Wzrost liczby nowych działalności odnotowano zwłaszcza w Szwajcarii Centralnej i Ticino. W obu przypadkach wynosi on około 20%. Ogólnie w ciągu siedmiu miesięcy roku 2021 we wszystkich częściach kraju, więcej osób podjęło decyzję o założeniu działalności gospodarczej niż wcześniej. Szczególnie popularne stało się zakładanie firm m.in. w dziedzinie doradztwa żywieniowego.

Każdy, kto zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, typu własny warsztat stolarski czy prowadzenie restauracji, musi liczyć się z tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo bankructwa. Te firmy wliczają się do grupy najbardziej narażonych na zamknięcie. Porównując sytuację branży hotelarskiej z rokiem 2020, można zauważyć lekki wzrost bankructw. W tym roku do lipca było ich 275 (o 23 więcej). Sytuacja zakładów rzemieślniczych jest podobna do roku ubiegłego.

Działalności związane z przemysłem drzewnym i meblarskim zanotowały większy wzrost nawet od branży zdrowotnej. To jednak nie oznacza, że prowadzenie działalności w tym obszarze należy do łatwych. Prawdopodobieństwo zamknięcia firmy w tym sektorze jest o 2,4 wyższe niż średnia dla wszystkich sektorów w Szwajcarii. 

Fala upadłości dopiero przed nami

Mniej upadłości za to więcej Start-upów. Taką sytuację można zauważyć od czasu pandemii. Istniały obawy, że może dojść do bankructw na dużą skalę, jednak to się na razie nie potwierdziło. Christian Wanner (Dun & Bradstreet) uważa, że to właśnie dzięki pomocy udzielonej w czasie pandemii, firmy były w stanie przetrwać nawet w najgorszej dla nich sytuacji. Nazywa je przedsiębiorstwami „zombie”, które bez tych środków już dawno by nie istniały. Jego zdaniem, w ciągu kolejnych kilku miesięcy te firmy ogłoszą bankructwo. 

 Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!