Gdy w Niemczech panował lockdown, wielu rodziców korzystało z opcji Kinderkrankengeld, by móc opiekować się pociechami, gdy szkoły i przedszkola były zamknięte. Teraz może to doprowadzić do nadpłaty podatku.
Rząd zwiększył bowiem liczbę dni na opiekę nad dziećmi z 10 do 30 na rodzica i dziecko rocznie (60 dni w przypadku rodzica wychowującego pociechę samotnie). W przypadku posiadania większej liczby dzieci, limit wynosił 65, bądź 130 dni.
Ponieważ w tym czasie rodzice nie byli w stanie pracować, otrzymywali od kasy chorych świadczenie o wysokości 90% wynagrodzenia netto. Kwota nie była opodatkowana. Jednak wciąż ma wpływ sytuacja podatkowa osoby. Jeśli kwota wypłacanego świadczenia w 2021 roku wraz z innymi świadczeniami zastępującymi wynagrodzenie, jak zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych, Kurzarbeitergeld, zasiłek macierzyński i Elterngeld przekracza 410 euro, podatnik jest zobowiązany do złożenia oświadczenia podatkowego (niem. Steuererklärung).
W ramach ustalenia wymiaru podatku dochodowego uwzględnione zostanie z tego powodu świadczenie Kinderkrankengeld, które może podnieść dochód, co może spowodować dopłatę podatku.
W przypadkach, w których tylko jeden z rodziców pobierał świadczenie, warto sprawdzić, czy oddzielne rozliczenie rodziców nie będzie korzystniejsze.
Źródło: welt