Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemiecki Steuererklärung, a błędy, które słono kosztują

Deklaracja podatkowa w Niemczech

Podczas składania deklaracji podatkowej często dochodzi do błędów, które mogą świadczeniobiorcę kosztować niemałe pieniądze.

Sama myśl o rozliczeniu podatkowym przyprawia wielu osobom ból głowy, jednak prędzej czy później i tak do tego trzeba siąść. I warto przy tym być ostrożnym, bowiem w Niemczech średnio można otrzymać nieco ponad 1000 euro zwrotu. Aby otrzymać tak wysoką kwotę, trzeba jednak uniknąć błędów, które mogą drogo kosztować. Na co trzeba zwrócić szczególną ostrożność?

  1. Zapodzianie rachunków

Co prawda od dłuższego czasu nie trzeba już wraz z deklaracją podatkową składać rachunków, jednak jeśli z czasem podatnik nie ma żadnych rachunków, sam straci orientację. Tym sposobem można przeoczyć wysoki wydatek, który by przyniósł dobre pieniądze do portfela. Ponadto urzędy skarbowe mogą w późniejszym terminie zażądać dowodu zakupu. W związku z tym nie wystarczy nawet dokładne notowanie wszystkich wydatków, jeśli nie ma na to dowodu w postaci rachunku. Warto gromadzić wszystkie rachunki i faktury przez cały rok w segregatorze.

  1. Złe kolumny

Podczas wpisywania wydatków należy być ostrożnym, bowiem gdy te znajdą się w złej kolumnie, urząd skarbowy wykreśli je z tego miejsca, lecz nie przepisze do prawidłowej kolumny. W ten sposób odpadają pieniądze, które można otrzymać od urzędu.

  1. Zły numer konta

Przed złożeniem deklaracji podatkowej warto dokładnie sprawdzić, czy podano dobry numer konta bankowego, gdyż jeśli ten będzie zły, to pieniądze z urzędu dotrą dopiero w późniejszym terminie, a w najgorszym przypadku w ogóle nie zostaną wypłacone.

  1. Koronawirus

W dobie pandemii obowiązują nowe zasady, które powinny ułatwić życie podatkowe, ale tylko jeśli zostaną odpowiednio wykorzystane. Zatem w deklaracji podatkowej można śmiało wpisać wydatki związane z urządzeniem domowego biura, jeśli stanowi ono centrum całej działalności zawodowej. Wymogiem jest jednak, aby praca zdalna była tak samo jakościowa jak w biurze. Uproszczenie stosuje się w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2021r.

  1. Zapomniane dodatkowe wydatki

Niewiele osób wie, że niezależnie od tego czy jest się właścicielem, czy najemcą koszty za usługi domowe typu pielęgnacja ogródka, przegląd techniczny windy, czy ogrzewania można wpisać w oświadczeniu podatkowym. To samo dotyczy kosztów usług rzemieślniczych.

  1. Płacenie rachunków gotówką

Koszty za ogrodnika, czy sprzątaczkę można wpisać w deklaracji podatkowej tylko, jeśli opłacono je przelewem. Wszelkie usługi zapłacone gotówką nie są uznawane przez urzędy skarbowe.

  1. Ukrycie nadzwyczajnych obciążeń

Wiele podatników nie wpisuje w swojej deklaracji kosztów za okulary, czy operację dentystyczną, bowiem wychodzą oni z założenia, że i tak nie przekroczą dostosowaną do możliwości granicę obciążenia, bowiem ta związana jest przede wszystkim z wysokością dochodów. Jednak ta zasada prawdopodobnie łamie konstytucję. Obecnie Federalny Trybunał Konstytucyjny to sprawdza. Zatem dopóki trwa postępowanie, warto wpisać każdy wydatek związany z nadzwyczajnym obciążeniem. Jeśli urząd skarbowy w decyzji nie weźmie pod uwagę nadzwyczajnych obciążeń, należy wnieść sprzeciw wobec tej decyzji z powołaniem się na toczące się postępowanie przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym i złożyć wniosek o zawieszenie postępowania. Tym sposobem można sobie zapewnić większe korzyści podatkowe w przypadku uchylenia przez sędziów limitu obciążeń.

Źródło: t-online

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.