Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria przedłuża reżim sanitarny

obostrzenia w Szwajcarii

W związku z rosnącą liczbą zakażeń Omikronem szwajcarski rząd postanowił dopasować swój reżim sanitarny do obecnej sytuacji.

Szwajcarski rząd zdecydował o przedłużeniu aktualnego reżimu sanitarnego. Nie zostaną natomiast wprowadzone żadne surowsze obostrzenia. Zatem zasady dotyczące kwarantanny i obowiązku pracy zdalnej zostały przedłużone do końca lutego, a pozostałe obostrzenia do końca marca. Te dotyczą zasady 2G i 2G+ dla niektórych zamkniętych pomieszczeń, rozszerzonego obowiązku zakładania maski, zasady 3G dla wydarzeń oraz ograniczenia prywatnych spotkań.

Wiele organizacji domagało się zaostrzenia obostrzeń, jednak Bundesrat nie zdecydował się na taki krok. Odrzucony został zakaz zajęć stacjonarnych na uniwersytetach oraz zaostrzenie obowiązku noszenia maseczek podczas dużych imprez, czy też zgromadzeń na świeżym powietrzu. Co więcej, już 2 lutego rząd chce debatować nad poluzowaniem niektórych obostrzeń.

Łatwiejszy wjazd do kraju

Chociaż sytuacja w kraju jeszcze się nie polepsza, to dla osób wjeżdżających do kraju wprowadzono drobne poluzowania. Dzięki temu od soboty (22.01) osoby zaszczepione i ozdrowieńcy przy przekraczaniu granicy nie muszą przedłożyć negatywnego testu PCR czy testu antygenowego. Natomiast dla pozostałych osób zniesiony zostanie obowiązek okazania drugiego testu między czwartym a siódmym dniem po przyjeździe do Szwajcarii. Ponadto formularz wjazdowy muszą wypełnić tylko osoby podróżujące samolotem lub autobusem dalekobieżnym. Od 25 stycznia zniesiony zostanie także obowiązek spisywania danych kontaktowych.

Kantonom rząd zaleca nadanie priorytetu badaniom osób z grup ryzyka oraz badaniom okresowym w instytucjach ochrony zdrowia i infrastrukturze krytycznej. Ponadto badanie osób z objawami powinno być również możliwe za pomocą szybkich testów antygenowych.

Dodatkowo od 24 stycznia szwajcarski certyfikat ozdrowieńca można dostać po przedłożeniu szybkiego testu antygenowego. Ten będzie ważny przez 270 dni, ale tylko na terenie Szwajcarii.

Od 31 stycznia zarówno certyfikat szczepienia, jak i ozdrowienia ważny będzie przez 270 dni, a nie przez rok.

Źródło: srf

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!