Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Koniec z ośmiogodzinnym dniem pracy?

Minister Pracy Andrea Nahles chce rozluźnienia regulacji dotyczących godzin pracy. Pracodawcy z branży metalurgicznej kują żelazo póki gorące i żądają zniesienia ośmiogodzinnego dnia pracy.

„Musimy postawić na elastyczność. Godziny pracy nie mogą być takie sztywne“, twierdzi przewodniczący związku pracodawców Gesamtmetall, Rainer Dulger. Jego zdaniem, pracownik powinien mieć możliwość skończenia pracy po południu, aby odebrać dziecko, spokojnie położyć je wieczorem spać i później przysiąść jeszcze na godzinę czy dwie do pracy.

Minister Pracy Andrea Nahles (SPD) przedstawiła pod koniec listopada projekt ustawy, który wprowadzałby więcej elastyczności. W ciągu dwuletniego okresu próbnego pracodawcy i związki zawodowe będą mogły skorzystać z większej wolności, ustalając nowe zasady. Dolger jest zachwycony, że Nahles postanowiła do tego stopnia zaufać pracodawcom. Całkiem możliwe, że wiele przedsiębiorstw określi po prostu ilość godzin pracy tygodniowo. Minister zaznaczyła jednak, że nie odwołuje maksymalnego dozwolonego czasu pracy oraz przerw.

Przewodniczący Gesamtmetall zwraca również uwagę na fakt, że branża metalurgiczna skorzysta z uzyskanej wolności w inny sposób niż na przykład zrobił to koncern Deutsche Bahn, uzgadniając w zbiorowym układzie pracy, że pracownik może skorzystać z dodatkowych sześciu dni urlopu jeżeli zrezygnuje z podwyżki pensji, oraz pójść raz w tygodniu o godzinę wcześniej do domu. Zdaniem Dolgera takie rozwiązanie nie sprawdzi się, ponieważ zakłady potrzebują wszystkich pracowników, gdyż istnieje mniej możliwości zastępstwa. Przedsiębiorcy ustalą najprawdopodobniej godziny, w których będzie musiała być obecna cała załoga – „inaczej ucierpi na tym komunikacja wewnątrzzakładowa”.

Dolger zwraca również uwagę na fakt, że pracownicy branży kolejowej cieszą się wyjątkowo krótkim czasem pracy – 35 godzin tygodniowo i 30 dni urlopu – co jest nie do pomyślenia w branży metalurgicznej.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.