Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarzy pozostają najbogatszym narodem świata

pieniądze, biżuteria i szwajcarska flaga

Ludność świata straciła w zeszłym roku więcej majątku niż kiedykolwiek od czasu kryzysu finansowego. W 2022 roku salda rachunków spadły również w Szwajcarii. Niemniej jednak kraj ten ma w dalszym ciągu zdecydowanie największe aktywa finansowe brutto na osobę.

„Impreza się skończyła”. To niezbyt optymistyczny tytuł „Global Wealth Report 2023”, który opublikował Allianz. Na koniec 2022 roku globalne aktywa finansowe spadły o 2,7%, do łącznej kwoty 233 bilionów euro. Jest to najostrzejszy spadek od światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Ale „helwecka wioska” nie musi się martwić. Z majątkiem brutto wynoszącym 356.310 euro na mieszkańca, co odpowiada prawie 345.000 frankom, Szwajcaria nadal znajduje się w czołówce najbogatszych krajów. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone (307.940 euro na mieszkańca), Dania (220.730 euro na mieszkańca), Singapur (193.660 euro na mieszkańca) i Kanada (170.400 euro na mieszkańca).

Zdecydowanie największe bogactwo

Oczywiście jest to tylko wartość średnia. Również w Szwajcarii aktywa finansowe brutto spadły o 2,1%. Stało się tak za sprawą największej klasy aktywów, czyli papierów wartościowych, która straciła na wartości dobre 12%. Nie pomogło to, że pozostałe dwie główne kategorie aktywów – depozyty bankowe oraz ubezpieczenia lub emerytury – wzrosły odpowiednio o około 2 i 3%.

Tymczasem według podanych informacji, szwajcarski dług wzrósł o 2,9%. Oznacza to, że rozwój zobowiązań finansowych nieco wyhamował (2021: +3,2%).

Konkluzja jest taka, że ​​aktywa netto na mieszkańca w Szwajcarii – tj. aktywa brutto minus pasywa – spadły o 4,4% do 238.780 euro (231.000 franków). Pod względem aktywów netto na mieszkańca, Szwajcaria, podobnie jak rok wcześniej, znajdowała się na drugim miejscu za USA (253.450 euro).

Zachowanie związane z oszczędzaniem się zmienia

Zdaniem Allianz, w ostatnich latach zachowania szwajcarskich gospodarstw domowych w zakresie oszczędzania uległy zasadniczej zmianie. Choć w ubiegłym roku depozyty bankowe ponownie znacząco wzrosły (wpływy na poziomie 23,5 mld euro), popularna niegdyś forma inwestowania nadal pozostaje w tyle za papierami wartościowymi (40,6 mld euro) i ubezpieczeniami/emeryturami (26,6 mld euro).

W ciągu ostatnich trzech lat zmiany stają się jeszcze bardziej widoczne: o ile wpływ nowych środków do depozytów bankowych wyniósł 60,4 mld euro, o tyle zakupy papierów wartościowych były ponad dwukrotnie wyższe i wyniosły 135,6 mld euro. Szwajcarscy oszczędzający na nowo odkryli rynek kapitałowy.

 

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.