Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wszystkich Świętych – gdzie w Niemczech 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

wszystkich świętych, 1 listopada, allerheiligen, aktualności niemcy
Zdjęcie: pixabay
Wszystkich Świętych to katolickie święto, które obchodzone jest 1. listopada. Dzień ten jest ustawowo wolny w krajach katolickich, takich jak Polska czy Włochy, jak również w części Niemiec.

Wszystkich Świętych – w tych landach pracownicy mają wolne

1 listopada jest w pięciu niemieckich landach świętem. W Badenii-Wirtemberdze, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynat, kraju Saary i na Bawarii obchodzony jest wtedy bowiem Allerheiligen, czyli Dzień Wszystkich Świętych. Z tego powodu 1 listopada jest w tych landach dniem ustawowo wolnym. Oznacza to, że pracownicy mają wolne, a uczniowie nie muszą iść do szkół. 

W pozostałych landach Dzień Wszystkich Świętych nie jest świętem i tym samym nie jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak pracownicy mogą złożyć wniosek o uzyskanie dnia wolnego, w przypadku gdy chcą uczestniczyć w obrzędach religijnych. Jeśli pracodawca się zgodzi, pracownik otrzyma dzień wolny, bez konieczności poświęcania swojego urlopu. W takim przypadku pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za wolny dzień. 

Również uczniowie mogą mieć wolne w Allerheiligen w tych landach, w których 1 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym. Warunkiem jest, aby religia nakazywała uświęcenia tego dnia, a uczeń był członkiem wspólnoty religijnej.

Jakie jest znaczenie dnia Wszystkich Świętych?

Allerheiligen to święto z pragmatycznym tłem. Jak sama nazwa wskazuje, jest to święto ku czci i pamięci wszystkich świętych Kościoła Katolickiego. Ponieważ rok ma zbyt mało dni, aby poświęcić każdemu świętemu swój własny dzień, 1 listopada ogłoszono świętem upamiętniającym wszystkich świętych mężczyzn i kobiet. Nie tylko zmarli, którzy zostali kanonizowani przez papieża, ale wszyscy zmarli, którzy żyli zgodnie z wiarą chrześcijańską, są wspominani.

Jaka jest różnica między Allerheiligen a Allerseelen?

Podczas gdy 1 listopada wspomina się wszystkich świętych i błogosławionych, 2 listopada poświęca się wspomnieniu wszystkich zmarłych. W Kościele katolickim poprzez modlitwy i wstawiennictwo za dusze przebywające w czyśćcu wierni proszą o łaskę za ich grzechy.

Allerseelen, czyli Zaduszki następują bezpośrednio po Wszystkich Świętych, ale nie jest to oficjalne święto. Mimo to jest to dzień, w którym rodziny wspominają swoich zmarłych krewnych, odwiedzają i ozdabiają groby na ich cześć.

Co mają wspólnego Dzień Reformacji i Wszystkich Świętych?

Legenda głosi, że w 1517 roku Marcin Luter wbił 95 tez w drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. W ten sposób potępił pogląd głoszony przez Kościół, że pieniądze są niezbędne do uzyskania rozgrzeszenia grzechów. W ten sposób Luter zapoczątkował Reformację Kościoła. 

31 października jest dniem wolnym od pracy w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii. W 2017 roku, dokładnie 500 lat po ogłoszeniu tez, Dzień Reformacji obchodzony był po raz pierwszy w całym kraju. Brema, Hamburg, Dolna Saksonia i Szlezwik-Holsztyn również oficjalnie ogłosiły ten dzień świętem od 2018 roku. 

Dlaczego w Allerheiligen obowiązuje zakaz imprez?

W pięciu landach, w których Allerheiligen jest świętem państwowym, 1 listopada obowiązuje zakaz imprezowania. W Badenii-Wirtembergii naruszenia mogą być nawet karane wysokimi grzywnami.

Prawo zabrania organizowania publicznych imprez tanecznych i sportowych oraz grania głośnej muzyki. Zakaz wynika z tradycyjnych powodów moralnych. Taniec beztroski w dniach upamiętniających i czczących, takich jak Wielki Piątek czy Dzień Wszystkich Świętych, jest uważany za niewłaściwy w europejskim chrześcijaństwie.

Źródło: rnd

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!