OC a zniżki za staż
Na początku zobacz i porównaj oferty poszczególnych towarzystw. Długoletni kierowcy, którzy za kółkiem spędzili wiele lat, mają prawo do niższych składek, zarówno w ubezpieczeniu OC, jak i AC. Duży wpływ na to ma również bezszkodowa historia jazdy. Im dłuższa ona jest i spokojniejsza, tym ubezpieczyciele są skłonni bardziej obniżyć obowiązujące właściciela pojazdu koszty.
Młodzi kierowcy są postawieni w gorszej sytuacji, jednak mamy na to rozwiązanie. Jeżeli chcemy ubezpieczyć swój pierwszy pojazd mechaniczny, warto dopisać do niego współwłaściciela z długoletnim stażem. Dzięki temu nasze składki będą objęte jego zniżkami, a sami zaczniemy zbierać swoje i po jakimś czasie zrezygnujemy z takiego podziału. Warto jednak zwrócić uwagę, że w momencie, gdy spowodujemy szkodę, zwyżka pójdzie nie tylko na nasze konto, ale także współwłaściciela.
Jeżeli jesteśmy rodzicami i mamy dzieci, które wchodzą w wiek nastoletni, mamy prawo do dopisania podopiecznego z ukończonym 13. rokiem życia, jako współwłaściciela ubezpieczanego przez nas pojazdu mechanicznego. Może nim być motocykl, skuter, samochód osobowy czy nawet ciągnik rolniczy. Dzięki temu w momencie, gdy będzie chciało zakupić swoje pierwsze auto, zniżki z tytułu posiadania OC już zostaną naliczone.
Czy da się oszczędzić na lokalizacji?
Zazwyczaj właściciele aut z małych miejscowości płaca mniejsze składki za ubezpieczenie niż w większych miastach. Wynika to z zagęszczenia ruchu, a tym samym prawdopodobieństwa spowodowania szkód. Jednak nie tylko to ma wpływ, jak się okazuje, duże różnice występują pomiędzy poszczególnymi miastami wojewódzkimi, przykładowo w III kwartale 2022 r. kierowca płacił:
- w Warszawie – 624 zł;
- w Szczecinie – 578 zł;
- w Katowicach – 483 zł;
- w Lublinie – 490 zł;
- we Wrocławiu – 648 zł.
Co jeszcze wpływa na wysokość składek?
Czynników wpływających na wysokość składek za ubezpieczenie OC jest wiele. Wśród nich szczególną rolę pełni marka samochodu lub może bardziej ich pierwotne przeznaczenie czy kategorię. Jako że auta wyprodukowane przez BMW oraz Audi należą do grupy samochodów sportowych, ich posiadacz musi zapłacić więcej niż gdyby miał tzw. osobówkę. Dlatego pojazdy typu Skoda czy Toyota przeznaczone na użytek rodzin są objęte niższym ubezpieczeniem OC.
Dosyć znaczącym wyznacznikiem ceny może być także pojemność silnika, która im wyższa, tym mniej opłacalna, jeżeli kierować się jedynie składka na OC. Duży wpływ ma również rodzaj paliwa, jakim jest zasilany pojazd. Aktualnie najniższe opłaty za polisę należą się samochodom elektrycznym, które coraz częściej pojawiają się na drogach. Ponadto młodsze auta są tańsze w ubezpieczeniu niż starsze, a komfort jazdy zwiększa ich atrakcyjność.
/Materiał partnera/