Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zwrot podatku z Niemiec

Jak się rozliczyć z podatku za pracę w Niemczech? Okazuje się, że wiele osób od lat pracujących w Niemczech zna już wszystkie niezbędne do rozliczenia podatku dokumenty. „Starzy wyjadacze” wiedzą, na co zwracać uwagę i co zbierać, by otrzymać jak najwięcej podatku. Wciąż jednak są osoby, które z tematem rozliczenia w Niemczech spotykają się po raz pierwszy. Stąd, chcąc im pomóc, poniżej w sposób lekki i strawny omówimy podstawy rozliczenia podatku z Niemiec.

Co będzie potrzebne

Wiele bardzo podstawowych informacji związanych ze złożeniem podatku można bez trudu znaleźć w internecie, dlatego nie będziemy zagłębiać się w temat i… wspomnimy krótko, że zeznanie podatkowe, o ile nie wystąpią szczególne okoliczności, można składać do 4 lat wstecz. Podstawowym dokumentem (odpowiednikiem polskiego PIT-11), na podstawie którego wykonuje się rozliczenie, jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Wydanie wymienionego dokumentu to obowiązek każdego pracodawcy. Wyjątkiem są pracodawcy zatrudniający pracowników, których podatek dochodowy odprowadzany jest ryczałtowo. W takim przypadku pracodawcy nie muszą wystawiać niniejszego dokumentu. Jest bardzo istotne, aby przed niemieckim urzędem skarbowym wykazać wszystkie osiągnięte dochody i wszystkie otrzymane świadczenia. Jeżeli np. w jakimś okresie byliśmy bezrobotni i pobieraliśmy zasiłek dla bezrobotnych, nie zapominajmy tego również uwzględnić w naszym zeznaniu. W Polsce nikogo nie dziwi fakt, że osoba, która pracowała pół roku, w drugiej połowie nie wykazuje dochodów. Mało prawdopodobne jest to, że urząd skarbowy każe się spowiadać, co działo się w okresie, gdy podatki nie były płacone. W Niemczech sytuacja wygląda inaczej. Ponieważ osoba niepracująca na pewno pobiera jakieś świadczenia lub zapomogi albo jest na chorobowym – jest zarejestrowana w urzędzie pracy itp. Pamiętajmy, że jeżeli mieliśmy jakieś przerwy w czasie roku podatkowego, których nie wykazaliśmy w naszym zeznaniu, urząd na pewno zapyta, co się działo w nie wymienionym okresie i jakie dochody/świadczenia pobieraliśmy. Co ważne, jeżeli mieliśmy np. dochody w Polsce lub w innym kraju, również należy je bezwzględnie wykazać.

Skąd bierze się zwrot podatku

Tyle mówi się o podatkach, które należy płacić. W jednym z wcześniejszych odcinków pisaliśmy, że są dwie rzeczy od których nie można uciec: śmierć i podatki. Powszechna jest opinia, że fiskus coraz głębiej sięga do naszych kieszeni, a zatem skąd bierze się zwrot podatku? Niemieckie prawo podatkowe daje swoim podatnikom wiele możliwości odpisów i ulg podatkowych. Wysoka jest także kwota wolna od podatku. Dla porównania kwota wolna od podatku w Polsce w roku 2011 wyniosła niewiele powyżej 3 tysięcy złotych. W Niemczech mogliśmy zarobić do 8004 € i nie płacić podatku. Różnica tych kwot jest zatem spora i często się zdarza, że ktoś, kto wyjeżdża do pracy na krótszy okres, nie przekracza wyżej wymienionej kwoty i po złożeniu deklaracji podatkowej otrzymuje cały zapłacony podatek. Jeżeli za granicą pracuje osoba zamężna, której małżonek lub małżonka nie posiada dochodów, często decydują się na rozliczenie wspólne. Jest to możliwe nawet wtedy, jeżeli wspomniany małżonek czy małżonka nigdy nie przebywali i nie pracowali w Niemczech. Przy wspólnym rozliczeniu kwota wolna od podatku wyniesie 16 008 €. Jest to już pokaźna kwota, która w polskich realiach zostałaby solidnie okrojona przez urząd skarbowy.

Najbardziej istotne odliczenia podatkowe

Jak wyżej wspomnieliśmy, prócz wysokiej kwoty wolnej od podatku w naszym zeznaniu dochodowym tzw. Einkommensteuererklärung możemy uwzględnić wiele odpisów. Wśród najbardziej istotnych dających największe koszty są:

  • koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego ze względu na pracę
  • koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy
  • koszty dodatkowych ubezpieczeń.

Wszyscy wiemy, że aby coś otrzymać, trzeba najpierw coś zrobić. Analogicznie jest w podatkach. Pamiętajmy zatem, że aby odliczyć sobie od podatku np. koszty prowadzenia ze względu na pracę podwójnego gospodarstwa domowego, trzeba udowodnić, że takie koszty faktycznie się poniosło. Wynajmowane mieszkanie było konieczne, by podjąć pracę w określonym miejscu. Zbierajmy zatem paragony za paliwo, rachunki za czynsz itp. Mimo że jest to mało prawdopodobne, pamiętajmy, że urząd może do pięciu lat upomnieć się o te dokumenty, poprosić o ich przedłożenie. Przechowujmy je więc, by nie popaść w kłopoty.

W pewnych okolicznościach można otrzymać ponad 100% zapłaconego podatku!

Bardzo istotną kwestią dotyczącą zwrotu podatku jest oczywiście to, że aby mógł on być komuś zwrócony, musi być najpierw zapłacony. Maksymalnie można odzyskać 100% podatku. Bywa tak, że osoba rozliczająca podatek otrzymuje cały zwrot zapłaconego podatku, uważa jednak, że osobno powinna dostać zwrot za poniesione koszty z tytułu np. utrzymywania wspomnianego podwójnego gospodarstwa domowego czy dojazdów do pracy. Niestety, mimo że niemiecki fiskus jest hojny (szczodry możliwościami odpisów), nie da się dostać więcej podatku, niż się zapłaciło. Wyjątkiem są naliczane przez urząd odsetki. Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wystawienie decyzji podatkowej, tzw. Steuerbescheid, następuje w momencie, gdy od pierwszego dnia, w którym można złożyć zeznanie, minie 15 miesięcy. Odsetki naliczane są począwszy od 16. miesiąca. Przykładowo: jeżeli w tej chwili złożymy zeznanie podatkowe za rok 2008, który można było rozliczać od 1.01.2009, od kwietnia 2010 (16. miesiąca) otrzymamy od urzędu ustawowe odsetki.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.