Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Ifo ds. badań gospodarczych (Ifo-Institut für Wirtschaftsforschung) wspólnie z kierownikami HR agencji zatrudnienia Randstad, 61% przedsiębiorstw w Niemczech umożliwia swoim pracownikom pracę z domu. Jednak taka tendencja jest spadkowa. Średnio przedsiębiorstwa pozwalają swoim pracownikom na 6,4 dni pracy zdalnej w miesiącu, a to nieco mniej niż średnia wynikająca z zeszłorocznego badania Ifo-Randstad, czyli 6,7 dni.
Tendencja spadkowa
“Szczególnie firmy handlowe i małe przedsiębiorstwa rzadziej proponują pracę zdalną”, informuje ekspertka Ifo Johanna Garnitz. W branży handlowej jedynie 34% przedsiębiorstw dopuszcza home office, a w zeszłym roku odsetek takich firm wynosił 51%. Średnio pracuje się tam 5,7 dni w miesiącu z domu. Dla porównania: W zeszłym roku pracowano średnio 7 dni w miesiącu zdalnie.
W małych przedsiębiorstwach do 49 pracowników, 32% pozwala na pracę zdalną, rok temu było to 46%. Średni czas pracy z domu wynosi 6,6 dni w miesiącu, z kolei w 2022 roku wynosił 7,4 dni. Powodem spadkowej tendencji może być zakończenie pandemii koronawirusa. W czasie jej szczytu w niemieckich przedsiębiorstwach istniał częściowy obowiązek pracy zdalnej.
Home office w dużych przedsiębiorstwach
Z kolei w większych przedsiębiorstwach pracownicy mogą częściej i dłużej korzystać z możliwości home office niż w 2022 roku. Prawie wszystkie (94%) badane przedsiębiorstwa mające ponad 500 pracowników umożliwiają pracę zdalną. Pozwalają również na większą ilość dni pracy zdalnej niż w zeszłym roku – średnio 7,1 dni, zamiast 5,3 dni.
90% zakładów zatrudniających od 250 do 499 pracowników umożliwia home office. Wśród przedsiębiorstw mających od 50 do 249 pracowników owa kwota wynosi dwie trzecie.
Źródło: Spiegel