Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W jaki sposób następuje wypłata dywidendy w spółce GmbH w Niemczech?

dywidenda

Zacznijmy od wyjaśnienia, co należy rozumieć pod pojęciem wypłaty dywidendy w spółce GmbH. Otóż jako wypłatę dywidendy określa się wypłatę udziałów w zysku. W zależności od rodzaju spółki ustalono różne warunki i procedury. Na przykład w przypadku spółek osobowych wypłata zysku odbywa się na drodze rachunku zysków i strat, podczas gdy w przypadku spółek akcyjnych lub spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) zyski są wypłacane w formie dywidendy. W przypadku spółdzielni mówi się z kolei o dywidendzie kapitałowej lub rekompensacie.

Jakie zatem regulacje dotyczące wypłaty dywidendy można znaleźć w ustawie o spółkach GmbH? Wspólnikom spółki GmbH przysługuje prawo do rocznego zysku netto, powiększonego o ewentualne nadwyżki przeniesione z lat poprzednich i pomniejszonego o wszelkie straty przeniesione z lat poprzednich, o ile taka wypłata nie jest wykluczona przez prawo lub treść umowy spółki. Zgodnie z § 30 ust. 1 zdaniem 1 ustawy o spółkach GmbH wypłaceniu nie podlega jednak kapitał zakładowy.

Uchwały podejmowane są większością oddanych głosów, chyba że umowa spółki przewiduje większą liczbę głosów konieczną do ich podjęcia (§ 47 ustawy). Aby móc podjąć uchwałę o wypłacie dywidend, trzeba mieć sporządzone i zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe. Musi być w nim wykazana również kwota podlegająca wypłacie, tj. dodatnie saldo z pozycji dochodu/straty netto za dany rok plus ewentualne zyski/straty z lat ubiegłych lub alternatywnie zysk bilansowy.

Czym jest wypłata zaliczki na poczet zysku w przypadku spółki GmbH?

Warto również w tym miejscu zadać pytanie: co kryje się pod pojęciem nieproporcjonalnego podziału zysku? Są to wypłaty zaliczkowe, czyli wypłaty dokonywane przez spółkę GmbH, które nie dotyczą zysku przeniesionego lub zysku bilansowego z poprzednich lat obrotowych. Są one raczej dokonywane w odniesieniu do oczekiwanego zysku za bieżący rok obrotowy. Wypłata zaliczki nie jest uregulowana w ustawie o spółkach GmbH, ale jest ogólnie uznawana.

Co do zasady podział zysku dokonywany jest proporcjonalnie do udziałów posiadanych w spółce. Jeżeli jednak umowa spółki przewiduje inny standard podziału, należy go przestrzegać. Taki podział określany jest mianem nieproporcjonalnego.

Jakie limity obowiązują przy wypłacie zysku? Jakie opcje są niedozwolone? Blokada wypłaty dywidendy w przypadku spółki UG (tzw. mini-GmbH)
Spółka założona z kapitałem zakładowym niższym niż 25 000 EUR nie działa jako GmbH, lecz spółka UG (Unternehmersgesellschaft). Spółka ta jest zobowiązana do utworzenia ustawowej rezerwy, w której należy umieścić jedną czwartą rocznego zysku netto pomniejszonego o stratę przeniesioną z poprzedniego roku. Rezerwa nie może być wykorzystana do wypłaty zysku.

Blokada wypłaty dywidendy zgodnie z § 268 niemieckiego kodeksu handlowego (HGB)

Zysk może zostać wypłacony tylko wtedy, gdy swobodnie dostępne po jego wypłacie rezerwy, powiększone o przeniesiony zysk i pomniejszone o przeniesioną stratę, odpowiadają co najmniej wartościom opisanym poniżej (zgodnie z § 268 ust. 8 HGB).

Blokada wypłaty obowiązuje też w przypadku:

  • samodzielnie stworzonych niematerialnych przedmiotów majątku, zaliczających się do majątku trwałego,
  • aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (pod pewnymi warunkami).

Jakiej wysokości jest blokada wypłaty dywidendy?

  • wartość bilansowa samodzielnie stworzonych niematerialnych przedmiotów majątku, zaliczających się do majątku trwałego, pomniejszona o ujętą dla nich rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego,
  • wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, pomniejszona o wartość ujętą jako rezerwa na te podatki, lub zbilansowane saldo aktywów w przypadku ujęcia netto.

Obowiązek wynikający z umowy spółki

Oprócz obostrzeń ustawowych uchwała o wypłacie zysku musi też uwzględniać ograniczenia wynikające z danej umowy spółki. Nierzadko przewidują one np. obowiązkową tezauryzację zysku, w związku z czym wypłaty nie mogą być dokonywane w tym zakresie. Wysokość ograniczenia jest ustalana przez wspólników przy zawieraniu (lub zmianie) umowy spółki, ma przy tym zastosowanie swoboda zawierania umów.

Jakie podatki musi potrącić spółka GmbH przy wypłacie zysku?

Przy wypłacie zysku spółka GmbH musi potrącić i odprowadzić:

  • podatek od zysków kapitałowych w wysokości 25%,
  • dodatek solidarnościowy (5,5% podatku od zysków kapitałowych),
  • ewentualnie podatek kościelny (8% lub 9% podatku od zysków kapitałowych).

Podatek powstaje w momencie wypłaty zysku i musi zostać zgłoszony i odprowadzony do właściwego urzędu skarbowego tego samego dnia.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!