Wielu mieszkańców Niemiec prawdopodobnie cieszy się na marzec tylko dlatego, że zima oficjalnie dobiega końca. Ale perspektywa wyższych temperatur i lepszego nastroju nie jest jedyną rzeczą, na którą konsumenci mogą liczyć w nowym miesiącu. Kilka grup otrzyma więcej pieniędzy. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie imigracji, oddawania narządów i sprzętu gospodarstwa domowego. Oto podsumowanie najważniejszych zmian.
Wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne dla emerytów
Większość ubezpieczonych już w styczniu musiała zmierzyć się ze zwiększonymi kosztami ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, a od marca wielu emerytów również będzie musiało płacić wyższe składki. Dodatkowe składki różnią się jednak w zależności od kasy chorych.
Według obliczeń portalu porównawczego Verivox, emeryci będą musieli zapłacić średnio do 214 euro więcej w ciągu roku. Przekazywana emerytura będzie wówczas odpowiednio niższa. Zmiana firmy ubezpieczeniowej może pomóc, ponieważ istnieje specjalne prawo do anulowania umowy po podwyższeniu dodatkowej składki. Osoby, których to dotyczy, mogą następnie przejść do korzystniejszej kasy chorych z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Stare tablice rejestracyjne tracą ważność
Każdy, kto jeździ skuterem, motorowerem zna tę grę: 1 marca rozpoczyna się nowy rok ubezpieczeniowy – a to oznacza, że nadszedł czas na nową tablicę rejestracyjną. Niebieskie ubezpieczeniowe tablice rejestracyjne będą wówczas obowiązkowe, a czarne będą się przestarzałe. Jeśli ktoś w dalszym ciągu będzie się z nimi poruszał po drogach, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Nowa ulga relokacyjna
Każdy, kto przeprowadza się z powodów zawodowych, może odliczyć część kosztów od podatku. Od marca zacznie obowiązywać nowy ryczałt. Zgodnie z pismem Federalnego Ministerstwa Finansów z dnia 28 grudnia 2023 roku, osoba samotna będzie wówczas uprawniona do zryczałtowanego dodatku relokacyjnego w wysokości 964 euro (wcześniej 886 euro). Za każdego dodatkowego członka gospodarstwa domowego można ubiegać się o dodatkowe 643 euro (wcześniej 590 euro).
Można również ubiegać się o ryczałt, jeśli przeprowadza się w obrębie tego samego miasta, ale w rezultacie podróż do pracy jest znacznie krótsza.
100 euro w prezencie od państwa
W 2024 roku Rząd Federalny ponownie podaruje każdemu, kto w tym roku skończy 18 lat, prezent urodzinowy w wysokości 100 euro. Pieniądze można wykorzystać na książki, bilety do kina, na koncert lub do muzeum, na przykład za pośrednictwem aplikacji Kulturpass.
Można je również wykorzystać do opłacenia instrumentów muzycznych. Od 1 marca każda osoba urodzona w 2006 roku może zarejestrować się w programie Kulturpass. Oprócz aplikacji wymagany jest dowód osobisty z funkcją online (eID).
Nowe wymagania dla urządzeń gospodarstwa domowego
Od marca producenci lodówek, pralek, suszarek bębnowych itp. będą również musieli podawać roczne zużycie energii elektrycznej na etykiecie energetycznej. Podstawą do obliczenia zużycia energii przez pralki i suszarki bębnowe będzie 100 cykli prania. Klasy efektywności nie ulegną jednak zmianie.
Więcej pieniędzy dla pracowników sektora publicznego
Około 2,5 miliona pracowników federalnych i samorządowych otrzyma od 1 marca więcej pieniędzy. Podstawowa kwota początkowo wzrośnie o 200 euro brutto dla wszystkich grup płacowych. Następnie siatki płac zostaną zwiększone o 5,5%, ale co najmniej o 340 euro brutto więcej. Ponadto, premie uzgodnione zbiorowo wzrosną o 11,5%.
Rusza rejestr dawców narządów
Cztery lata temu podjęto decyzję o uruchomieniu cyfrowego rejestru dawców narządów. Od 18 marca będzie można dobrowolnie zadeklarować chęć oddania narządów online na stronie organspende-register.de. Powinno to pomóc szpitalom w szybszym podejmowaniu działań, ponieważ mogą tam pobrać deklaracje.
Nowe przepisy imigracyjne
Od 1 marca firmom będzie łatwiej zatrudniać tymczasowo pracowników z krajów spoza UE, na przykład w celu pokrycia sezonowych szczytów. Obcokrajowcy z doświadczeniem zawodowym będą mogli łatwiej przyjeżdżać do Niemiec.
Rejestr lobbystów
Od 1 marca nowe przepisy będą miały zastosowanie do lobbystów w polityce federalnej. Będą oni musieli zadeklarować, które konkretne propozycje legislacyjne lub regulacyjne lobbują.
Zmiana czasu na letni
Jest to prawdopodobnie ta mniej lubiana z dwóch zmian czasu – w końcu przejście z czasu zimowego na letni kradnie godzinę snu. W nocy z 30 na 31 marca zegary przesuną się z godziny 2 na 3. Oznacza to, że rano będzie nieco dłużej ciemno, ale wieczorem skorzystamy z dłuższego dnia.
Źródło: t-online