Szwajcaria po raz kolejny jest wyjątkiem: podczas gdy gdzie indziej obawy o eskalację wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie hamują gospodarkę, szwajcarskie firmy są zajęte inwestowaniem w rozwój. 47% pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie w drugim kwartale bieżącego roku. Takie wnioski płyną z międzynarodowego raportu agencji zatrudnienia Manpower Group.
Co prawda 18% badanych firm planuje również redukcję zatrudnienia, jednak nadal daje to prognozę netto zatrudnienia na poziomie +29%. Stawia to Szwajcarię wśród międzynarodowej elity: w regionie EMEA (obejmującym Europę, Bliski Wschód i Afrykę) tylko jeden kraj osiąga lepsze wyniki. W Holandii 32% firm planuje wzrost zatrudnienia netto.
Sąsiedzi mogą z zazdrością patrzeć na szwajcarski wskaźnik wynoszący 29%. We Francji tylko 18% pracodawców planuje zatrudnienie nowych pracowników, w Austrii i Niemczech jest to 17%, a we Włoszech zaledwie 9%.
Dlaczego szwajcarski rynek pracy jest bardziej dynamiczny niż zagraniczne?
„Trwający niedobór wykwalifikowanych pracowników, zmiany demograficzne i trendy transformacyjne, takie jak sztuczna inteligencja i troska o środowisko, nadal napędzają popyt na nowe talenty i zwiększają plany rekrutacyjne” – mówi Eric Jeannerod, szef szwajcarskiego oddziału Manpower.
Genewa wygrywa, Ticino przegrywa
W podziale na sektory, firmy z sektora opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych są najbardziej aktywne pod względem tworzenia miejsc pracy. Finanse, nieruchomości, logistyka oraz sektor dóbr i usług konsumenckich również znajdują się w czołówce pod względem wzrostu zatrudnienia. Jedynie w sektorze usług komunikacyjnych prognoza zatrudnienia jest ujemna.
Istnieją również uderzające różnice w zależności od regionu Szwajcarii. Podczas gdy 50% wszystkich firm w regionie Jeziora Genewskiego zwiększa zatrudnienie, w regionie Espace Mittelland odsetek ten wynosi zaledwie 21%. W regionie Ticino prognoza zatrudnienia jest nawet wyraźnie negatywna i wynosi -14%.
Co więcej, choć Szwajcaria zajmuje drugie miejsce w regionie EMEA, są inne kraje, które zostawiają ją w tyle w globalnych rankingach. W Indiach (+36%), USA (+34%), Chinach (+32%) i Kostaryce (+32%) firmy są jeszcze bardziej chętne do zatrudniania w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Niemniej jednak odporność szwajcarskiej gospodarki – zwłaszcza rynku pracy – po raz kolejny jest imponująca.
Źródło: Blick