Pomocnicy z całego Wiednia i okolic mogą przyczynić się do wzbogacenia badań nad muszkami owocowymi z gatunku Drosophila melanogaster. Jak można pomóc? Wystarczy zbierać lub obserwować małe muszki bezpośrednio w kuchni od kwietnia do października 2024 roku. Żywe czy martwe, najważniejsze by były to muszki owocówki.
„Chcemy sekwencjonować do 100 populacji much z tych kolekcji i połączyć uzyskane dane genomiczne z danymi klimatycznymi i środowiskowymi o wysokiej rozdzielczości w ramach współpracy z naszymi partnerami FAIRiCUBE w Luksemburgu”, mówi Muzeum Historii Naturalnej. Dzięki tym analizom naukowcy mogą sprawdzić, czy populacje much w Wiedniu są genetycznie jednolite i blisko spokrewnione, czy też na przykład bariery topograficzne (takie jak Dunaj) i inne czynniki powodują różnice w strukturze populacji.
Ciepło i uszczelnienie gleby mogą zmniejszyć różnorodność gatunków
Naukowcy chcą również sprawdzić, czy ciepło i uszczelnienie gleby mają negatywny wpływ na różnorodność genetyczną i czy istnieją genetyczne oznaki adaptacji do takich czynników środowiskowych. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym interesującym projekcie, mogą usłyszeć wszystko od jego inicjatorów podczas Dnia Nauki Obywatelskiej (Citizen Science Day) 6 kwietnia i Długiej Nocy Badań (Lange Nacht der Forschung) 24 maja. Projekt, który może odnieść sukces tylko z pomocą mieszkańców Wiednia, zostanie tam zaprezentowany.
Projekt odniesie sukces tylko wtedy, gdy przyłączą się do niego mieszkańcy austriackiej stolicy
Muzeum podkreśla, że im więcej osób weźmie udział w zbieraniu danych na temat muszki owocowej i im szersza będzie dystrybucja badaczy-amatorów w całym mieście, tym lepiej.
Źródło: Heute