Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Za mało wykwalifikowanego personelu

Szwajcaria: co drugi hotel podwyższa ceny przed sezonem letnim

branża hotelarska, hotele w szwajcarii, branża hotelarska w szwajcarii, aktualności szwajcaria
Zdjęcie: freepik
Branża hotelarska w Szwajcarii boryka się ze wciąż rosnącymi kosztami. W połączeniu z brakiem wykwalifikowanej siły roboczej powoduje to wzrost cen pokoi.

Turyści, którzy wybierają się na wakacje do Szwajcarii, będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Jak wynika z badania opublikowanego przez stowarzyszenie Hotelleriesuisse, 52% wszystkich hoteli podniosło bowiem w tym roku ceny. To i tak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy to trzy na cztery przedsiębiorstwa podniosły ceny. 

Wzrost ceny wynika w szczególności ze wzrostu cen energii, podatku VAT i inflacji. Jednak również koszty personelu stają się coraz większym czynnikiem wpływającym na ceny. Według stowarzyszenia, w ubiegłym roku 44% hoteli miało trudności ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu do obsadzenia wolnych miejsc pracy. Ponad jedna trzecia ma problemy ze znalezieniem praktykantów.

Hotele robią, co mogą

W szwajcarskich hotelach nie ma komu pracować. W związku z tym hotele podejmują działania mające na celu uatrakcyjnienie naboru pracowników. Już 42% firm wprowadziło, lub planuje wprowadzenie premii lojalnościowej lub większego wymiaru urlopu. Jedna trzecia z nich płaci za popołudniowe przerwy. W niektórych hotelach testuje się nawet czterodniowy tydzień pracy.

Niektórym hotelom tak bardzo brakuje szefa kuchnii, że oferują nawet 500 franków szwajcarskich więcej miesięcznie, jak mówi Martin von Moos, prezes Hotelsiesuisse. W desperackich poszukiwaniach czasami zatrudniają drogich rekruterów. Konsekwencją tego, jest ogromny wzrost kosztów osobowych. “Nie możemy tego jakoś złagodzić, tylko niestety musimy obciążyć klientów”, mówi von Moos.

Źródło: 20 min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.