Według międzynarodowego badania Niemcy pozostają atrakcyjne dla zagranicznych pracowników. W opublikowanej ankiecie, w której wzięło udział 150 000 pracowników ze 188 krajów, Niemcy zajęły piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych miejsc pracy. Stały się tym samym pierwszym krajem nieanglojęzycznym za Australią, USA, Kanadą i Wielką Brytanią. Co ciekawe osoby mieszkające już w Niemczech zazwyczaj nie przenoszą się za granicę. Badanie zostało opublikowane wspólnie przez Boston Consulting Group, giełdę pracy Stepstone i stowarzyszenie The Network.
Niemcy nie chcą się wyprowadzać
Ankiety przeprowadzono od października do grudnia 2023 r. Średnio mniej niż jedna czwarta respondentów aktywnie poszukuje pracy za granicą, a ponad 60 procent jest skłonnych przeprowadzić się do innego kraju. W porównaniu z poprzednimi latami Republika Federalna najwyraźniej straciła jednak nieco na atrakcyjności: w 2018 r. Niemcy zajęły jeszcze drugie miejsce.
Z drugiej strony, według badania, pracownicy w Niemczech są przywiązani do tego miejsca: tylko 7% z 14 000 respondentów w tym kraju szukało pracy za granicą. Jako preferowane miejsca docelowe wymieniono Szwajcarię i Austrię. Jest to również stosunkowo niski wskaźnik w porównaniu z Włochami, Wielką Brytanią czy Stanami Zjednoczonymi, gdzie ponad dwukrotnie więcej osób chciało pracować za granicą.
Berlin jako najpopularniejsze miasto na szóstym miejscu
Najpopularniejszym miastem na świecie, w którym ludzie chcą pracować, jest Londyn (przed Amsterdamem i Dubajem). Berlin zajmuje szóste miejsce. Decydującym kryterium przy przeprowadzce za granicę dla zdecydowanej większości respondentów nie jest jednak kraj lub metropolia, lecz atrakcyjność oferty pracy.
“W rywalizacji o pracowników z zagranicy zwyciężyłyby firmy, które zaoferowałyby pracownikom z zagranicy atrakcyjne warunki pracy i wsparcie organizacyjne”, powiedział Jens Baier, jeden z autorów badania. Jako przykład Baier podał ubieganie się o pozwolenie na pracę.
Quelle: n-tv