Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ludzie chcą pracować w Niemczech

Zagraniczni pracownicy kochają Niemcy

aktualności, aktualnosci w Niemczech, praca, miejsca pracy, praca w Niemczech
Zdjęcie: freepik
Niemiecka gospodarka ma na miliony wolnych miejsc pracy, których pracodawcy nie mogą obsadzić. Według jednego z badań nie wynika to z braku zainteresowania zagranicznych pracowników pracą w Niemczech. Przedsiębiorstwa powinny zapewnić im atrakcyjne warunki pracy i wsparcie organizacyjne.

Według międzynarodowego badania Niemcy pozostają atrakcyjne dla zagranicznych pracowników. W opublikowanej ankiecie, w której wzięło udział 150 000 pracowników ze 188 krajów, Niemcy zajęły piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych miejsc pracy. Stały się tym samym pierwszym krajem nieanglojęzycznym za Australią, USA, Kanadą i Wielką Brytanią. Co ciekawe osoby mieszkające już w Niemczech zazwyczaj nie przenoszą się za granicę. Badanie zostało opublikowane wspólnie przez Boston Consulting Group, giełdę pracy Stepstone i stowarzyszenie The Network.

Niemcy nie chcą się wyprowadzać

Ankiety przeprowadzono od października do grudnia 2023 r. Średnio mniej niż jedna czwarta respondentów aktywnie poszukuje pracy za granicą, a ponad 60 procent jest skłonnych przeprowadzić się do innego kraju. W porównaniu z poprzednimi latami Republika Federalna najwyraźniej straciła jednak nieco na atrakcyjności: w 2018 r. Niemcy zajęły jeszcze drugie miejsce.

Z drugiej strony, według badania, pracownicy w Niemczech są przywiązani do tego miejsca: tylko 7% z 14 000 respondentów w tym kraju szukało pracy za granicą. Jako preferowane miejsca docelowe wymieniono Szwajcarię i Austrię. Jest to również stosunkowo niski wskaźnik w porównaniu z Włochami, Wielką Brytanią czy Stanami Zjednoczonymi, gdzie ponad dwukrotnie więcej osób chciało pracować za granicą.

Berlin jako najpopularniejsze miasto na szóstym miejscu

Najpopularniejszym miastem na świecie, w którym ludzie chcą pracować, jest Londyn (przed Amsterdamem i Dubajem). Berlin zajmuje szóste miejsce. Decydującym kryterium przy przeprowadzce za granicę dla zdecydowanej większości respondentów nie jest jednak kraj lub metropolia, lecz atrakcyjność oferty pracy.

“W rywalizacji o pracowników z zagranicy zwyciężyłyby firmy, które zaoferowałyby pracownikom z zagranicy atrakcyjne warunki pracy i wsparcie organizacyjne”, powiedział Jens Baier, jeden z autorów badania. Jako przykład Baier podał ubieganie się o pozwolenie na pracę. 

Quelle: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.