Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Wiedeńskie stoisko z kiełbaskami ma trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO

wiener würstelstand, stoisko z kiełbaskami, wiedeń, UNESCO, niematerialne dziedzictwo kulturowe
Foto: Instagram/@wurstelstandleo
Walc wiedeński znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, podobnie jak Jauken (hodowla, trening i wyścigi wiedeńskich gołębi wysokolotnych). Teraz Wiedeń dąży do kolejnego wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

„Eitrige”, „Buckel”, „Burenhäutel”, „16er-Blech”. Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami (tzw. Wiener Würstelstand) mają nie tylko bardzo lokalne nazwy, ale są także punktami obowiązkowego zaopatrzenia dla Wiedeńczyków. Czy po na balu w operze, w drodze z jednego spotkania na drugie lub po prostu jako miejsce na chwilę rozmowy. Krótko mówiąc, są kultowe.

Do tego stopnia, że trafiły nawet do literatury i popkultury. Würstelstand pojawia się w „Tante Jolesch” Friedricha Torberga, a także w „Im Schatten der Burenwurst” HC Artmanna. Elisabeth T. Spira stworzyła telewizyjny pomnik wiedeńskiego stoiska w swoim odcinku codziennych historii „Am Würstelstand” w 1995 roku.

Więcej niż „punkt sprzedaży kiełbasek”

Niektórzy właściciele stoisk z kiełbaskami, na przykład obok Opery, na cmentarzu centralnym i na Schwarzenbergplatz, założyli stowarzyszenie promujące kulturę stoisk z kiełbaskami. Chcą oni jednak czegoś więcej, a mianowicie wpisania na listę światowego dziedzictwa niematerialnego. Dlatego poszukali w tym celu znaczącego wsparcia. Znaleźli je w osobie Waltera Rucka, prezesa Izby Handlowej.

Również burmistrz, Michael Ludwig popiera ten pomysł. „Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami są nierozerwalnie związane z sercem naszego miasta i są czymś więcej niż tylko sklepami z pysznym jedzeniem”, mówi. Wiener Würstelstand są częścią tożsamości i historii miasta. Według burmistrza są one również centrum społecznym i wzmacniają społeczność i wspólnotę w Wiedniu.

Mobilne kuchnie dla inwalidów wojennych

Według ratusza tradycja wiedeńskich stoisk z kiełbaskami sięga oryginalnych mobilnych sklepów i straganów z czasów cesarstwa austro-węgierskiego. Miały one na celu zapewnienie dochodu inwalidom wojennym. Z drugiej strony, klasyczne stoisko z kiełbaskami jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Miasto zezwoliło na stałe lokalizacje dopiero w 1969 roku.

Inicjatywa chce teraz osiągnąć to, co już osiągnęły wiedeńska kultura kawiarniana, wiedeńska kultura winiarska i wiedeński walc. A mianowicie uznanie ich za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Formalny wniosek o wpisanie „wiedeńskiej kultury stoiska z kiełbaskami” na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Austrii związek chce złożyć w najbliższych dniach.

Źródło: wien.orf

Foto: Instagram/@wurstelstandleo

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!