Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Wiedeńskie stoisko z kiełbaskami ma trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO

wiener würstelstand, stoisko z kiełbaskami, wiedeń, UNESCO, niematerialne dziedzictwo kulturowe
Foto: Instagram/@wurstelstandleo
Walc wiedeński znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, podobnie jak Jauken (hodowla, trening i wyścigi wiedeńskich gołębi wysokolotnych). Teraz Wiedeń dąży do kolejnego wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

„Eitrige”, „Buckel”, „Burenhäutel”, „16er-Blech”. Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami (tzw. Wiener Würstelstand) mają nie tylko bardzo lokalne nazwy, ale są także punktami obowiązkowego zaopatrzenia dla Wiedeńczyków. Czy po na balu w operze, w drodze z jednego spotkania na drugie lub po prostu jako miejsce na chwilę rozmowy. Krótko mówiąc, są kultowe.

Do tego stopnia, że trafiły nawet do literatury i popkultury. Würstelstand pojawia się w „Tante Jolesch” Friedricha Torberga, a także w „Im Schatten der Burenwurst” HC Artmanna. Elisabeth T. Spira stworzyła telewizyjny pomnik wiedeńskiego stoiska w swoim odcinku codziennych historii „Am Würstelstand” w 1995 roku.

Więcej niż „punkt sprzedaży kiełbasek”

Niektórzy właściciele stoisk z kiełbaskami, na przykład obok Opery, na cmentarzu centralnym i na Schwarzenbergplatz, założyli stowarzyszenie promujące kulturę stoisk z kiełbaskami. Chcą oni jednak czegoś więcej, a mianowicie wpisania na listę światowego dziedzictwa niematerialnego. Dlatego poszukali w tym celu znaczącego wsparcia. Znaleźli je w osobie Waltera Rucka, prezesa Izby Handlowej.

Również burmistrz, Michael Ludwig popiera ten pomysł. „Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami są nierozerwalnie związane z sercem naszego miasta i są czymś więcej niż tylko sklepami z pysznym jedzeniem”, mówi. Wiener Würstelstand są częścią tożsamości i historii miasta. Według burmistrza są one również centrum społecznym i wzmacniają społeczność i wspólnotę w Wiedniu.

Mobilne kuchnie dla inwalidów wojennych

Według ratusza tradycja wiedeńskich stoisk z kiełbaskami sięga oryginalnych mobilnych sklepów i straganów z czasów cesarstwa austro-węgierskiego. Miały one na celu zapewnienie dochodu inwalidom wojennym. Z drugiej strony, klasyczne stoisko z kiełbaskami jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Miasto zezwoliło na stałe lokalizacje dopiero w 1969 roku.

Inicjatywa chce teraz osiągnąć to, co już osiągnęły wiedeńska kultura kawiarniana, wiedeńska kultura winiarska i wiedeński walc. A mianowicie uznanie ich za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Formalny wniosek o wpisanie „wiedeńskiej kultury stoiska z kiełbaskami” na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Austrii związek chce złożyć w najbliższych dniach.

Źródło: wien.orf

Foto: Instagram/@wurstelstandleo

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.