Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tradycje

Boże Narodzenie po niemiecku

Krippe, stajenka, boże narodzenie, dzieciątko jezus
Foto: Freepik
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wielu ludzi w Niemczech. Ulice są jasno oświetlone, a na każdym rogu znajduje się jarmark bożonarodzeniowy. Jeśli ktoś właśnie przyjechał do Niemiec lub odwiedza ten kraj, niektóre tradycje bożonarodzeniowe mogą być dla niego zaskakujące. Oto co warto o nich wiedzieć.

Co obchodzi się w Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie jest prawie najważniejszym świętem w wierze chrześcijańskiej. W ten czas obchodzi się narodziny Jezusa. Jednak wiele osób w Niemczech odchodzi od chrześcijańskiej formy świętowania. Główną ideą jest dla nich spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Okres adwentu

Pierwsza niedziela adwentu, zawsze przypadająca w niedzielę cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem, zwiastuje początek sezonu adwentowego w Niemczech. W sumie są cztery niedziele adwentowe. Celem Adwentu jest przygotowanie się do Bożego Narodzenia, ale także cieszenie się kontemplacyjnym czasem przed Bożym Narodzeniem i wprowadzenie się w odpowiedni nastrój na te wyjątkowe świąteczne dni.

Kalendarz adwentowy

Dzieci zazwyczaj mają kalendarz adwentowy w okresie adwentu. Kalendarz ten składa się z 24 małych drzwiczek, za którymi kryją się małe niespodzianki. Pierwsze drzwiczki otwiera się pierwszego grudnia, a ostatnie w Boże Narodzenie. Istnieją niezliczone wersje kalendarzy – z czekoladą lub innymi słodyczami, z małymi zabawkami, z obrazkami, z puzzlami itp. Obecnie istnieje również wiele różnych kalendarzy adwentowych dla dorosłych – z kosmetykami, biżuterią, herbatą, musli itp. A jeśli ktoś jest kreatywny, może pokusić się o samodzielne wykonanie kalendarza adwentowego.  

Wieniec adwentowy

Inną ważną tradycją adwentową jest wieniec adwentowy. Zazwyczaj składa się on z gałązek jodły udekorowanych kolorowymi bombkami i innymi ozdobami. Na wieńcu znajdują się dokładnie cztery świece. W każdą niedzielę adwentu zapala się jedną świecę. W momencie, gdy czwarta świeca się zapali, wiadomo, że Boże Narodzenie jest tuż tuż.

Mikołaj

6 grudnia to Dzień Świętego Mikołaja, który spełnił wiele dobrych uczynków i pomagał ludziom w potrzebie. Zgodnie ze zwyczajem, dzieci wystawiają swoje buty przed drzwi wejściowe wieczorem 5 grudnia, a następnego ranka znajdują w środku słodycze, które podobno przyniósł Święty.

Mikołaj często przychodzi także do żłobków. Następnie odczytuje dobre uczynki dzieci ze złotej księgi. Czasami św. Mikołajowi towarzyszy również Knecht Ruprecht, jego pomocnik, który upomina niegrzeczne dzieci. W tym dniu rozdaje się również czekoladowe mikołaje dla dorosłych m.in. w firmach. 

Pieczenie ciasteczek

W wielu domach powstają świąteczne wypieki w okresie adwentu. Piecze się wiele różnych ciastek, które prawie wszędzie w Niemczech nazywane są „herbatnikami” (niem. Plätzchen).

Najpopularniejsze ciastka w Niemczech to półksiężyce waniliowe (niem. Vanillekkipferl), gwiazdki cynamonowe (niem. Zimtsterne), ciastka z marmoladą (niem. Spitzbuben) i ciastka maślane (niem. Butterplätzchen). 

Niektórzy pieką również piernik (niem. Lebkuchen). Powstają z nich często małe domki, które się dekoruje.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

W okresie Bożego Narodzenia niemieckie miasta rozświetla morze światełek. Ulice i sklepy są świątecznie udekorowane, a jarmarki bożonarodzeniowe wypełniają centra miast. Wszędzie unosi się zapach grzanego wina, cynamonu i prażonych migdałów. Ale to nie tylko jedzenie i napoje są sprzedawane. 

Stoją też stragany sprzedające ozdoby świąteczne oraz dzieła sztuki i rzemiosła. Wystarczy rozejrzeć się po jarmarku bożonarodzeniowym. Pełno jest przede wszystkim w weekendy i wieczorami, kiedy wiele osób spotyka się z przyjaciółmi po pracy na grzane wino lub poncz.

Większość jarmarków otwiera się w pierwszy  weekend adwentu i zamyka na Boże Narodzenie.

Choinka

Choinka jest obowiązkowym elementem świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Większość ludzi umieszcza choinkę w swoim salonie. Drzewko jest udekorowane bombkami i innymi małymi figurkami oraz sznurem lampek lub prawdziwymi świecami. Na szczycie choinki tradycyjnie umieszcza się gwiazdę. Jednak obecnie wiele osób często używa innych dekoracyjnych ozdób choinkowych. 

Wiele miast stawia również dużą choinkę w centralnych lokalizacjach, takich jak rynek. W okresie adwentu choinkę można również często znaleźć w centrach handlowych lub firmach.

Weihnachtsmann kontra Christkind – kto przynosi prezenty w Niemczech?

Kto więc przynosi dzieciom prezenty? Weihnachtsmann (Gwiazdor) czy Christkind (Dzieciątko)? To zależy od regionu. Na południu Niemiec na Boże Narodzenie przychodzi Dzieciątko, podczas gdy w północnych i wschodnich krajach związkowych jest to Gwiazdor. Dzieciątko nadal tradycyjnie symbolizuje Dzieciątko Jezus.

Jasełka

Jasełka są zwykle wystawiane w kościele w Wigilię Bożego Narodzenia. Niektóre szkoły lub żłobki również przygotowują jasełka z dziećmi i wystawiają je przed swoimi rodzinami. Jednak obecnie jest to raczej rzadkie ze względu na różnorodność kulturową i religijną w Niemczech. Jasełka opowiadają o narodzinach Jezusa.  

Wigilia i święta Bożego Narodzenia w Niemczech

To ekscytujący dzień zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci z niecierpliwością czekają na święta od pierwszego grudnia. Obchody w zależności od regionu w Niemczech są zupełnie inne.  

Tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia ludzie wyznający wiarę chrześcijańską idą do kościoła. Następnie odbywa się kolacja wigilijna. W niektórych rodzinach nadal tradycyjnie są to kiełbaski z sałatką ziemniaczaną. W większości przypadków jest to jednak bardziej wyszukany posiłek, taki jak pierogi, czerwona kapusta, pieczeń itp. Jednak wiele osób w Niemczech nie chodzi już do kościoła w Wigilię. Po prostu zaczynają od kolacji wigilijnej lub najpierw śpiewają kilka kolęd.  

A potem przychodzi dla wielu najbardziej ekscytująca część dnia: prezenty. Teraz każdy może rozpakować prezenty, które Gwiazdor lub Dzieciątko umieściło pod choinką. 

 To, z kim świętuje się Boże Narodzenie, jest bardzo indywidualne. Niektórzy ludzie obchodzą Wigilię w tradycyjny sposób z rodziną, inni z przyjaciółmi, a jeszcze inni najpierw świętują z rodziną, a potem spotykają się z przyjaciółmi. 

W Niemczech Boże Narodzenie już dawno przestało być związane z wiarą chrześcijańską. Zamiast tego jest to święto, podczas którego ludzie spotykają się ze swoimi bliskimi i spędzają razem czas. Określenie „festiwal miłości” (niem. Fest der Liebe) jest teraz lepszym opisem tego wyjątkowego dnia.

W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt wiele osób odwiedza krewnych lub korzysta z czasu spokoju i kontemplacji.

Kolędnicy

6 stycznia to w Niemczech święto Trzech Króli. Ci trzej mędrcy wywodzą się z wiary chrześcijańskiej. Przybyli z odległych krain i przynieśli mirrę, kadzidło i złoto jako dary dla narodzonego dzieciątka Jezus.  

W tym dniu dzieci, zwykle z organizacji kościelnych, przebierają się za trzech króli i chodzą od drzwi do drzwi. Tam śpiewają piosenki, umieszczają kolędowe błogosławieństwo na drzwiach i zbierają datki na cele charytatywne. 

Źródło: lingoking

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!