Nieurodzaje od lat windują ceny kakao. W okresie wielkanocnym jest to szczególnie odczuwalne przy sklepowej kasie. Jak rosły ceny w ostatnich latach? Co jest przyczyną takiej drożyzny w Niemczech? Analizujemy dane.
Drożyzna w Niemczech, czyli jak drożeją słodycze
Niezależnie od tego, czy chodzi o czekoladę, praliny czy jajka – klasyczne wielkanocne smakołyki stają się kosztowną przyjemnością. Jak poinformował Federalny Urząd Statystyczny, w marcu kupujący w Niemczech płacili za czekoladę o 16,7% więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Najbardziej podrożały tabliczki czekolady, bo aż o 25,1%. Również batony i inne wyroby czekoladowe zdrożały znacząco, bo aż o 11,1%.
„W przypadku słodyczy zaobserwowano zróżnicowany rozwój cen”, stwierdzili statystycy. Słodycze ogółem podrożały w marcu o 3,1%. Ceny pralin wzrosły o 14,3%, a cukierków o 1,7%. Natomiast gumy do żucia, żelki i podobne produkty potaniały o 2,3%.
Ceny jajek wzrosły w ciągu roku o 2,5%. Dla porównania: ceny żywności ogółem wzrosły w tym samym czasie o 3,0%, a ogólny wskaźnik cen konsumpcyjnych o 2,2%.
Ceny czekolady rosną od 2020 roku
Również w średnioterminowej perspektywie widać wyraźny wzrost cen. W 2024 roku za czekoladę trzeba było zapłacić o 39,9% więcej niż w 2020 roku. Klasyczna tabliczka czekolady podrożała o 31,8%, natomiast batony i inne wyroby czekoladowe aż o 45,9%. Słodycze ogółem podrożały o 29,1%. Gumy do żucia, żelki i podobne produkty kosztowały o 39,1% więcej niż w 2020 roku. Praliny zdrożały o 20,3%, a cukierki o 15,1%.
Za jajka w 2024 roku trzeba było zapłacić o 38,5% więcej niż w 2020 roku. Dla porównania: ceny żywności ogółem wzrosły w tym okresie o 33,2%, a ceny konsumpcyjne ogółem o 19,3%.
Nieurodzaj napędza ceny
Nieurodzaje w ostatnich latach znacznie podbiły ceny kakao. Wybrzeże Kości Słoniowej, największy producent kakao na świecie, ostrzega przed kolejnymi słabymi zbiorami.
Brak opadów zagraża zbiorom surowca od kwietnia do września. „Intensywne deszcze wciąż nie nadchodzą”, wyjaśnia rolnik Albert N’Zue, cytowany przez n-tv. To jednak nie jedyny problem. Jego zdaniem zbiory są marne, przez co cierpi również na tym późniejsza jakość produktów.
Źródło: n-tv
Foto: Freepik