Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Z pracą będzie coraz gorzej?

W ostatnich latach niemiecki rynek pracy przeżywał prawdziwy rozkwit, osiągając najniższą stopę bezrobocia od czasów zjednoczenia kraju. Z prognoz ekspertów wynika, że nadchodzący rok może nie być aż tak pomyślny.

Nie oznacza to kryzysu, ale w drugiej połowie 2017 roku należy spodziewać się znacznego wzrostu liczby bezrobotnych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez ekonomistów niemieckich banków na polecenie Niemieckiej Agencji Prasowej. Do pogorszenia sytuacji na rynku pracy przyczyni się gorsza kondycja gospodarki oraz rosnąca ilość uchodźców poszukujących pracy.

W sierpniu 2016 roku 2,6 mln. (5,9 procent) osób zdolnych do pracy nie posiadało zatrudnienia. Rekordową ilość bezrobocia od czasu zjednoczenia Niemiec osiągnięto w 2005 roku – wynosiła 4,9 mln. osób (13 procent).

Z prognoz ekonomistów wynika, że pracy będzie poszukiwać o 70 000-90 000 osób więcej, a niektórzy specjaliści są przekonani, że będzie ich nawet 160 000. Walka z bezrobociem okaże się jeszcze trudniejsza niż dotychczas głównie z powodu napływu uchodźców oraz problemu ze znalezieniem zatrudnienia dla długotrwale bezrobotnych. Co prawda na razie trudno określić w jakim stopniu kryzys migracyjny odbije się na rynku pracy, specjaliści są jednak przekonani, że wiele uchodźców zamelduje się jako bezrobotni, ponieważ teraz są na etapie odbywania kursów językowych i zawodowych.

Na niestabilność rynku pracy wpływa również słabnąca koniunktura. Specjaliści są pewni, że istnieje zależność między wzrostem gospodarczym a rynkiem pracy. Przy wzroście w wysokości 1,5 procent trudno oczekiwać, by zatrudnienie wrosło o 2 procent.

Nieco optymistyczniej w przyszłość spogląda ekonomista Allianz, Rolf Schneider. Inaczej niż jego koledzy, jest przekonany o utrzymaniu się dobrej sytuacji na rynku pracy. Z szacowanymi przez niego 2,7 mln. bezrobotnych, ich ilość wzrośnie tylko o 10 000.

Źródło: t-online.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.