Portal moz.de porównuje najniższe ceny wybranych produktów w jednym supermarkecie i dyskoncie w Niemczech i jednym w Polsce. Ceny promocyjne nie są brane pod uwagę. Dla porównania wzięto pod uwagę ceny 24 artykułów spożywczych i codziennego użytku – w Polsce w dyskoncie Biedronka i supermarkecie Intermarché, w Niemczech w Lidlu i Kauflandzie.
Wynik? 13 produktów jest tańszych w Polsce niż w Niemczech, dwanaście jest droższych w Polsce niż w Niemczech (różnica wynika z wielkości opakowań).
Co jest droższe w Polsce niż w Niemczech?
Na przykład masło. Najtańsze markowe masło w Polsce kosztuje 39,95 zł za kilogram, co stanowi równowartość 9,36 euro/kg. W Niemczech cena masła wynosi 7,96 euro/kg. Kostka o wadze 250 gramów kosztowałby w Polsce 2,34 euro – w Niemczech 1,99 euro.
Sery są również droższe w Polsce. Ser Edam w plastrach kosztuje równowartość 8,57 euro/kg, w porównaniu do 7,48 euro/kg w RFN. Dla porównania, powszechnie dostępne w Niemczech 400-gramowe opakowanie kosztowałoby w Polsce 3,43 euro – w RFN sprzedawane jest obecnie za 2,99 euro.
Różnica w cenie jest szczególnie duża w przypadku wędlin, np. salami. Za 200 gramowe opakowanie, które w Lidlu i Kauflandzie kosztuje 1,69 euro, w Biedronce i Intermarché redaktorzy MOZ zapłacili równowartość 2,46 euro. Pomidory i pomarańcze, papier kuchenny, a w niektórych przypadkach olej rzepakowy i papier toaletowy są również droższe w Polsce niż w Niemczech.
Najtańszy trzywarstwowy papier toaletowy kosztuje w Polsce nawet o 41 procent więcej (4,21 euro za dziesięć rolek).
Ceny jaj w są również wyższe niż w Niemczech. Dziesięć jaj ściółkowych w rozmiarze M kosztuje po niemieckiej stronie 1,99 euro za sztukę. W Polsce sprzedawane są za równowartość 2,57 euro (Biedronka) lub 2,81 euro (Intermarché).
Drób jest znacznie droższy w Niemczech
Gdzie można zaoszczędzić podczas zakupów w Polsce? W szczególności na mięsie drobiowym. Udka, skrzydełka, czy filet z piersi kurczaka – drób jest w Polsce znacznie tańszy niż w Niemczech. Kilogram fileta z piersi kurczaka kosztuje równowartość 5,81 euro w Biedronce i 6,07 euro w Intermarché. W Lidlu i Kauflandzie cena wynosi obecnie odpowiednio 10,75 euro i 10,82 euro/kg – aż o 86 proc. więcej niż w Polsce.
Jogurt i cukier, spaghetti i musztarda, mrożona pizza i woda mineralna są również znacznie tańsze w Polsce. Na przykład niskotłuszczowy jogurt sprzedawany jest za 89 centów za 500 gramowe opakowanie. Ta sama ilość kosztowałaby w Polsce równowartość 52 centów. A spaghetti w 500 gramowym opakowaniu kosztuje 79 centów lub 1,19 euro (Kaufland) w Niemczech, ale tylko równowartość 57 centów w Polsce.
Robiąc zakupy w Polsce można zaoszczędzić
Mleko to prawdziwy klasyk, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy na zakupach w Polsce. Kosztuje ono standardowe 99 centów za litr w Lidlu i Kauflandzie. W Polsce ceny w Biedronce i Intermarché również są identyczne. Litr mleka UHT o zawartości 1,5% tłuszczu kosztuje 3,29 zł, czyli równowartość 77 centów. Mleko jest w Niemczech zatem o prawie 28,6 proc. droższe niż w Polsce.
Na czym jeszcze można zaoszczędzić? Na przykład przy zakupie ziemniaków, cebuli i jabłek. Jabłka można kupić w Polsce już za 3,99 zł/kg, co stanowi równowartość 93 centów za kilogram. Najtańsze jabłka w Niemczech kosztują obecnie 1,50 euro/kg. Z kolei kawa jest w Polsce prawie tak samo droga, jak w RFN.
Wnioski jakie wysnuli redaktorzy portalu MOZ.de? Jeśli kupujesz żywność w Polsce, zdecydowanie możesz zaoszczędzić pieniądze. Ale wszystko zależy od tego, co kupujesz. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że aby uzyskać miarodajne porównanie, należy zawsze porównywać ceny podstawowe. Wynika to z faktu, że rozmiary opakowań czasami znacznie się różnią.
Źródło: moz
Zdjęcie: freepik