Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Stopa bezrobocia znowu spada

Po okresie letniej stagnacji na rynku pracy znowu zaczyna dziać się więcej. We wrześniu liczba bezrobotnych wynosiła 2,61 mln., czyli o 77 000 mniej niż jeszcze w sierpniu i 100 000 mniej niż przed rokiem.

Jesień sprzyja sytuacji na rynku pracy, który w żadnym wypadku nie przygotowuje się na sen zimowy. Świadczy o tym znaczny spadek ilości bezrobotnych w Niemczech z końcem trzeciego kwartału. Federalny Urząd pracy zarejestrował 2 608 mln. ludzi poszukujących pracy, czyli o 77 000 mniej niż w sierpniu i 100 000 mniej niż w ubiegłym roku. Z danych Urzędu wynika, że to najniższy stan stopy bezrobocia w Niemczech od marca 1991 roku. W sumie zmniejszyła się ona o 0,2 punkty procentowe i wynosi teraz 5,9 procent.

Zapotrzebowanie na pracowników utrzymuję się na tym samym wysokim poziomie, donosi szef Federalnego Urzędu Pracy Frank-Jürgen Weise. „Rynek pracy dobrze się rozwija, mimo, że w dwóch poprzednich miesiącach nie zaobserwowaliśmy wzrostu zapotrzebowania na pracowników”.

Zmniejszenie ilości ludzi bez pracy ma przede wszystkim sezonowe podłoże – absolwenci szkół znajdują zatrudnienie dopiero po wakacjach. Należy też pamiętać, że w wielu zakładach trwa postój sezonowy, który z reguły kończy się dopiero we wrześniu.

Należy jednak wziąć poprawkę na fakt, że liczby te nie odzwierciedlają rzeczywistej ilości osób pozostających bez zatrudnienia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę np. osoby niezdolne do pracy z powodu choroby, to liczba osób bez pracy wzrośnie do 3,523 mln. Przybyło też zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin – konkretnie o 0,4 procent.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.