Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Problemy finansowe

Firmy w Wiedniu padają jedna po drugiej. Rekordowy rok?

kłopoty finansowe, mężczyzna, firma, upadłość
Foto: Freepik
W stolicy Austrii narasta fala upadłości. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2025 roku zarejestrowano tam aż 799 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 5,4% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. 

Jeśli ten niepokojący trend się utrzyma, Wiedeń może do końca roku odnotować około 1.600 upadłości. To byłoby smutnym rekordem, ostrzega Alpenländischer Kreditorenverband (AKV).

Gastronomia, handel i nieruchomości pod największą presją

Wśród branż, które najbardziej odczuwają skutki tego zjawiska, znajdują się przede wszystkim sektor nieruchomości, handel oraz gastronomia. Te trzy dziedziny życia gospodarczego stają się coraz bardziej niestabilne. 

To dlatego, że rosną koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo istnieją trudności w dostępie do finansowania. Zmniejszająca się konsumpcja doprowadza wiele firm na skraj przetrwania.

Średnio 30 upadłości tygodniowo

Z danych AKV wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2025 roku w samej stolicy otwarto 799 postępowań upadłościowych wobec firm. To oznacza nie tylko wzrost o 5,41% względem poprzedniego, rekordowego roku 2024, lecz także pokazuje, że w Wiedniu średnio co miesiąc dochodzi do 133 upadłości. 

Oznacza to, że nawet 30 firm tygodniowo kończy działalność. Ta liczba unaocznia, jak głęboki i systemowy charakter przybrał obecny kryzys gospodarczy w metropolii nad Dunajem.

Signa dominuje wśród dużych upadłości

Na szczycie listy największych niewypłacalności znajduje się imperium Signa, należące do René Benko. Spośród 94 postępowań upadłościowych dotyczących spółek Signa w całej Austrii, aż 88 toczy się właśnie w Wiedniu. Łączne zobowiązania finansowe wszystkich firm objętych upadłością wynoszą 5,55 miliarda euro. Z czego ogromną większość, bo aż 3,83 miliarda euro, generuje sektor nieruchomości. Ten sektor od dłuższego czasu zmaga się z brakiem płynności i gwałtownym spadkiem inwestycji.

Długi prywatne na alarmującym poziomie

Równolegle rośnie liczba upadłości konsumenckich, a sytuacja osób prywatnych również staje się coraz trudniejsza. Do tej pory w 2025 roku zarejestrowano 1.631 przypadków niewypłacalności osób fizycznych, co stanowi wzrost o 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnie zadłużenie jednej osoby wynosi aż 127.200 euro. Łączne zadłużenie przekracza już 207,58 miliona euro. AKV prognozuje, że do końca roku liczba upadłości prywatnych może sięgnąć 3.300. To również oznaczałoby znaczne pogorszenie sytuacji społecznej i finansowej wielu mieszkańców stolicy.

W obliczu tych danych widać wyraźnie, że Wiedeń nie tylko zmaga się z poważnym kryzysem przedsiębiorczości, lecz również coraz więcej osób prywatnych traci kontrolę nad swoim zadłużeniem. I choć instytucje publiczne i finansowe podejmują pewne działania, to jednak wyzwań wciąż przybywa.

Źródło: oe24

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Кількість жителів великих міст Німеччини різко скоротилася. Все більше людей переїжджають жити в село. Це найвищий показник за

We wrześniu i październiku rodziny pobierające Kindergeld mają otrzymać dodatek na dziecko Kinderbonus. Jednak, które rodziny rzeczywiście skorzystają

Zobacz jeszcze to!