50 niemieckich firm przetestuje 4-dniowy tydzień pracy

pracownicy przy podczas wspólnej pracy

Odważają się na eksperyment, którego wyniku wielu niecierpliwie wyczekuje: pracują tylko cztery dni w tygodniu. Inicjatorzy pokładają w testach duże nadzieje.

Kompleksowy projekt pilotażowy mający na celu wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy rozpocznie się w Niemczech na początku 2024 roku. Jak podała w środę redakcja Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), powołując się na agencję doradczą Intraprenör, która koordynuje projekt: 50 firm z różnych branż z całych Niemiec przetestuje nowy model czasu pracy. Od 1 lutego przez sześć miesięcy firmy będą skracać czas pracy z pięciu do czterech dni przy tym samym wynagrodzeniu.

Jak dalej poinformowało RND, Uniwersytet w Münster przeprowadził ocenę naukową. Badaniu pilotażowemu będzie towarzyszyć globalna inicjatywa 4 Day Week. W związku z tym w radzie doradczej zasiadają przedstawiciele związku zawodowego IG Metall, związku pracodawców BDA (Arbeitgeberverband – BDA) i Centralnego Związku Rzemiosła Niemieckiego (Zentralverband des Deutschen Handwerks).

„Elastyczne godziny pracy są dla wielu firm ważną zachętą przy rekrutacji wykwalifikowanych pracowników. Dotyczy to również czterodniowego tygodnia pracy” – powiedział członek rady doradczej, Kristian Schalt ze związku pracodawców BDA. Zryczałtowany czterodniowy tydzień pracy z pełnym wynagrodzeniem nie jest rozwiązaniem dla zdecydowanej większości firm.

Eksperci mają nadzieję na znaczny wzrost produktywności

„Ekscytujące jest pytanie, czy skróceniu czasu pracy towarzyszy znaczny wzrost produktywności” – powiedział RND. „Bez tego wzrostu produktywności model czterodniowego tygodnia byłby mało opłacalny dla firm w dłuższej perspektywie”.

Sophie Jänicke, członkini zarządu IG Metall, a także członek rady doradczej, stwierdziła natomiast, że czterodniowy tydzień pracy w wielu firmach się sprawdził, jeśli chodzi o zapewnienie miejsc pracy. „Zwiększa równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników, a tym samym może zwiększyć atrakcyjność firm”.

Centralny Związek Rzemiosła Niemieckiego (ZDH) jest bardziej ostrożny: „Wątpliwe jest, zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach, czy przy i tak już szczupłych kadrach da się łatwo zrezygnować na stałe z pojedynczych pracowników na poszczególne dni” – stwierdziła rzeczniczka związku.

 

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!