Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Spór o sery zaostrza się

Austria chce podebrać Ementalera Szwajcarii? Co ma do tego Polska?

Austria, Szwajcaria, Ementaler, spór o Ementalera, wojna serowa, ser Ementaler, aktualności Austria, aktualności Szwajcaria, aktualności,
Zdjęcie: freepik
Spór o nazwę „Ementaler” wchodzi na nowy poziom. Komisja Europejska uznała, że szwajcarski wniosek o ochronę tej nazwy na terenie całej UE jest nieuzasadniony. Szwajcaria nie zamierza jednak ustąpić i złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Co do tego ma Austria i Polska? Dlaczego Szwajcarzy są tak wściekli? Sprawdzamy!

Spór o nazwę „Ementaler” znów przewija się przez nagłówki gazet i portali! Afera znów wskoczyła na zupełnie nowy poziom. Komisja Europejska zdecydowała, że nazwa „Ementaler”, do której własność rości sobie Szwajcaria, nie jest ważna na terenie Europy. Alpejski kraj nie jest jednak gotowy zaakceptować tej decyzji i złożył skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska i kraje takie jak Niemcy, Francja, Holandia i Polska mają podobne argumenty. Ementaler od dawna jest powszechnie używanym terminem i nie powinien być przypisywany wyłącznie jednemu regionowi. Jak donosi gazeta „Kronen Zeitung”, ten serowy sojusz otrzymuje teraz wsparcie ze strony Austrii.

13 700 ton sera z Austrii

Ementaler jest również klasykiem w Austrii. Łagodny, orzechowy, twardy ser z dużymi dziurami produkuje się na dużą skalę od lat 30. ubiegłego wieku. Tylko w 2023 r. producenci wyprodukowali ponad 13 700 ton. Dla Austriaków Ementaler to od dawna termin ogólny, a nie chroniony pochodzeniem. 

Minister rolnictwa Norbert Totschnig oficjalnie włączył Austrię do postępowania przed Europejskim Trybunałem w Luksemburgu w charakterze interwenienta. 

„Chodzi o miejsca pracy, tworzenie wartości na obszarach wiejskich i pewność prawną dla naszych przedsiębiorstw”. Zablokowanie nazwy na rzecz Szwajcarii byłoby gorzką porażką dla rolników i producentów sera.

Afera o Ementalera

„Kronen Zeitung” pisze nawet o „wojnie serowej”. Jeśli UE objęłaby ten termin ochroną, producenci w Austrii odczuliby daleko idące konsekwencje. Nie mogliby już nawet sprzedawać sera z pod taką nazwą jak „austriacki Ementaler”

Szczególnie uciążliwe stałoby się to, że decyzja mogłaby obowiązywać z mocą wsteczną – do pięciu lat. Postawiłoby to wiele serowni w trudnej sytuacji. 

Co dalej? Eksperci, na których powołuje się Blick oczekują, że decyzja ws. sera zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy. 

Źródło: blick

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Przedsiębiorstwa w Szwajcarii ciągle szukają nowych pracowników. Z danych Adecco i Uniwersytetu Zuryskiego wynika jednak, że liczba wolnych

Branża fotowoltaiczna kwitnie. Niestety złodzieje też to już zauważyli. Kiedy panele solarne zostały skradzione z placów budowy w Zurychu, firmy

Zobacz jeszcze to!