Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Jaki żyje przeciętny mieszkaniec Austrii?

Najnowsza statystyka pokazuje, jak żyje się przeciętnemu mieszkańcowi kraju z stolicą w Wiedniu. 

Przeciętny mieszkaniec Austrii jest rozchwytywany. Polityka nazywa go „małym człowiekiem“ i chce zdobyć jego głos, banki próbują sprzedać mu pakiety na życie, a branża budowlana ma nadzieję, że niebawem zleci budowę swoich czterech ścian. Przeciętny Austriak lubi zdawać relacje z różnych wydarzeń – są to głównie szefowie lokalów, taksówkarze i kelnerzy, bo do nich najłatwiej dotrzeć. Tak naprawdę przeciętny mieszkaniec Austrii jest kobietą i pracuje w branży zdrowotnej lub handlowej.

Austriak ma średnio 42,3 lata i jest kobietą. Nie da się ukryć, że to panie dominują – jest ich 4,43 mln, a panów 4,27, co daje różnicę ponad 160 000 osób. Panie Austriaczki pochodzą najczęściej z Austrii (81,7 procent), jedynie 18,3 procent została urodzona poza granicami kraju.

Przeciętna Austriaczka jest średnio 12 lat w związku małżeńskim i średnio wyszła za mąż mając lat 30. Panowie natomiast żenią się ok. 32,4 roku życia. Austriackie małżeństwo ma całkiem dobre szanse na przetrwanie – bo aż 57,9 procent związków przechodzi próbę czasu. Rozwodzi się 42,1 procent małżeństw – najczęściej między 10 a 25 rokiem pożycia. Większość Austriaków nie jest zamężna, ale wynika to głównie z faktu, że w statystyce brano pod uwagę również dzieci. Z 8,5 mln. obywateli tego kraju, 3,426 mln jest w związku małżeńskich, a singli jest ok. 1,5 mln.

Austriackie małżeństwa żyją razem na 99 metrach kwadratowych, które w 50 procentach przypadków są ich własnością. 42,3 procent Austriaków mieszka w domach jednorodzinnych, do czego dąży większość obywateli tego kraju. Na gospodarstwo domowe przypadają 2,22 osoby i w większości nie ma pośród nich dzieci. Średnio każda austriacka para ma 1,46 dziecka.

Austriacy nie opuszczają swojej ojczyzny. W krajach związkowych Wiedniu, Dolnej Austrii i Górnej Austrii żyje ponad połowa ludności. Na samą stolicę przypada 1,84 procent wszystkich obywateli.

W austriackim domu znajdziemy gazetę, telewizor, komórkę, komputer z dostępem do Internetu, kuchenkę elektryczną, lodówkę, zmywarkę, pralkę, wieżę, samochód i rower. Poza tym większość Austriaków posiada ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie zdrowotne i od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także umowę oszczędnościowo-budowlaną oraz kartę płatniczą.

Przewidywalna długość życia kobiet wynosi 83,25 lata, a mężczyzn 77,86 lata. Umiera się najczęściej na choroby układu krążenia lub serca.

Przeciętny Austriak pracuje w branży zdrowotnej. W 2015 roku z 4,154 mln. zatrudnionych 426 000 pracowało właśnie w tej branży. Dalej znajdziemy 347 900 osób w budownictwie, a na trzecim miejscu branżę handlową z 347 200 pracowników. Pracuje się głównie w Austrii, w znakomitej większości we Wiedniu, gdzie liczba miejsc pracy sięga 960 200. Dalej uplasowały się Górna i Dolna Austria.

Obywatele Austrii pracują w większości w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 50 pracowników lub mniej niż 5. Austriacy albo dopiero co podjęli pracę, albo pracują od ponad 20 lat.

Większość Austriaków pracuje dla kogoś, panie natomiast najczęściej pracują w niepełnym wymiarze godzin. Mężczyźni zarabiają średnio 1 643 euro miesięcznie, a kobiety 1 124 euro. Gospodarstwo domowe dysponuje budżetem miesięcznym w wysokości 2 467 euro.

Z innych ciekawostek – Austriacy idą 1,8 razy w roku do kina i wypijają 2,9 filiżanek kawy dziennie. Co drugi dzień piją piwo, co daje 105 litrów rocznie. Wina wypija się średnio 27 litrów na rok. W kwestii jedzenia – obywatele Austrii zjadają rocznie 234 jajka, 34,4 kg cukru i 115 kg warzyw. Doliczmy do tego 65 kg mięsa.

Źródło: news.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.