Austria: Jedna trzecia praktykantów wykonuje nadgodziny

Z danych Lehrlingsmotor wynika, że co trzeci praktykant w alpejskim kraju, niezależnie od wieku regularnie wykonuje nadgodziny. Co ciekawe, zgodnie z austriackim prawem jest to zabronione dla osób poniżej 18 roku życia.

W ostatnim czasie przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez Lehrlingsmotor, w ramach którego zapytano 5253 uczniów w 25 różnych zawodach. Z analizy odpowiedzi wynika, że 71% praktykantów jest bardzo zadowolonych lub zadowolonych z przyuczenia do zawodu w wybranym przedsiębiorstwie. Jedna trzecia uczniów uważa jednak, że można by wiele poprawić. Około 45% nie wie, jak wygląda egzamin zawodowy.

Niepokój budzi jednak przede wszystkim temat nadgodzin. Według badania jedna trzecia uczniów musi wykonywać nadgodziny, niezależnie od wieku. W tym miejscu należy zaznaczyć, że osoby poniżej 18 roku życia w Austrii nie mogą wykonywać nadgodzin. 23% uczniów przyznało, że otrzymuje pieniądze za dodatkową pracę, z kolei 5% pracuje więcej za darmo. „Młodzi ludzie, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w życiu zawodowym już na starcie muszą pracować za darmo. Tak być nie może. To nie jest uczciwe. Szczególnie  w stosunku do uczniów, którzy są uzależnieni od ukończenia kształcenia i otrzymania wykształcenia. Brakuje szacunku, uczciwego czasu pracy i uczciwego wynagrodzenia dla wszystkich” – komentował wyniki badania Wolfgang Katzian, z Austriackiej Federacji Związków Zawodowych na łamach Heute.at.

Około 73% uczniów była już przynajmniej raz chora w pracy. Co wiecej, blisko jedna trzecia pytanych często wykonuje prace niezwiązane z ich obowiązkami.

Co ciekawe, austriacki rząd zapowiedział, że ma zamiar bardziej wspierać kształcenie zawodowe. Przedsiębiorstwa, które kształcą, mają być nagradzane. Pozostaje mieć nadzieję, że rządzący nie zapomną również o praktykantach.

Źródło: Lehrlingsmotor

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!