Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Austria: Jedna trzecia praktykantów wykonuje nadgodziny

Z danych Lehrlingsmotor wynika, że co trzeci praktykant w alpejskim kraju, niezależnie od wieku regularnie wykonuje nadgodziny. Co ciekawe, zgodnie z austriackim prawem jest to zabronione dla osób poniżej 18 roku życia.

W ostatnim czasie przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez Lehrlingsmotor, w ramach którego zapytano 5253 uczniów w 25 różnych zawodach. Z analizy odpowiedzi wynika, że 71% praktykantów jest bardzo zadowolonych lub zadowolonych z przyuczenia do zawodu w wybranym przedsiębiorstwie. Jedna trzecia uczniów uważa jednak, że można by wiele poprawić. Około 45% nie wie, jak wygląda egzamin zawodowy.

Niepokój budzi jednak przede wszystkim temat nadgodzin. Według badania jedna trzecia uczniów musi wykonywać nadgodziny, niezależnie od wieku. W tym miejscu należy zaznaczyć, że osoby poniżej 18 roku życia w Austrii nie mogą wykonywać nadgodzin. 23% uczniów przyznało, że otrzymuje pieniądze za dodatkową pracę, z kolei 5% pracuje więcej za darmo. „Młodzi ludzie, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w życiu zawodowym już na starcie muszą pracować za darmo. Tak być nie może. To nie jest uczciwe. Szczególnie  w stosunku do uczniów, którzy są uzależnieni od ukończenia kształcenia i otrzymania wykształcenia. Brakuje szacunku, uczciwego czasu pracy i uczciwego wynagrodzenia dla wszystkich” – komentował wyniki badania Wolfgang Katzian, z Austriackiej Federacji Związków Zawodowych na łamach Heute.at.

Około 73% uczniów była już przynajmniej raz chora w pracy. Co wiecej, blisko jedna trzecia pytanych często wykonuje prace niezwiązane z ich obowiązkami.

Co ciekawe, austriacki rząd zapowiedział, że ma zamiar bardziej wspierać kształcenie zawodowe. Przedsiębiorstwa, które kształcą, mają być nagradzane. Pozostaje mieć nadzieję, że rządzący nie zapomną również o praktykantach.

Źródło: Lehrlingsmotor

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

W 2022 roku Szwajcarski Bank Narodowy (Schweizerische Nationalbank SNB) zanotował starty w wysokości 132 milionów franków szwajcarskich. Tym

Po bezjarmarkowym pandemicznym roku mieszkańcy Szwajcarii w końcu będą mogli wybrać się na Weihnachtsmarkt tej zimy. Jednak nie

Zobacz jeszcze to!