Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Nowe przepisy dla rowerzystów

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a mieszkańcy Niemiec odkurzają już swoje rowery. Jednak nie tylko z tego powodu na drogach rowerowych zrobi się tłoczno – Ministerstwo ds. Ruchu Drogowego zezwoli na używanie rowerów typu Pedelec. Kogo tak naprawdę będzie dotyczył szyld „Droga dozwolona dla e-bike’ów”?

W minionych miesiącach wiele miast wycofało w niektórych miejscach nakaz jazdy po drogach rowerowych. Jak się okazało, zamieszanie z tego powodu jest spore – choćby tylko dlatego, że istnieją trzy rodzaje dróg rowerowych:

– specjalnie zaprojektowane drogi rowerowe, odgrodzone od jezdni przynajmniej pojedynczym krawężnikiem,

– pasy dla rowerzystów, które stanowią część jezdni, oddzielone linią od ruchu samochodowego,

– pas ochronny oznaczony linią przerywaną od pasa ruchu. Piktogram rowerzysty jest namalowany białą farbą. Rowerzysta ma obowiązek skorzystać z pasa ochronnego, jeżeli chce skręcić w prawo. Podczas gdy samochody nie mają prawa wjeżdżać na drogi rowerowe oraz pasy dla rowerów, są uprawnione do przejazdu przez pas ochronny, jeżeli jest to konieczne – nie zagrażając rowerzystom. Parkowanie na pasach jest zabronione.

Kto musi, a kto może skorzystać z drogi rowerowej?

Czy rowerzysta musi korzystać z drogi rowerowej? To zależy:

– Rowerzyści muszą poruszać się po drodze rowerowej, jeżeli jest zdatna do jazdy i zobowiązuje do tego niebieska tablica oznaczająca drogę rowerową. Jeżeli rowerzysta nie skorzysta z przeznaczonej dla niego drogi, może dostać mandat. Te same zasady dotyczą pasów dla rowerzystów.

– W miejscach, w których brakuje odpowiedniej tablicy, rowerzyści mogą korzystać z jezdni – nigdy jednak z chodnika. Specjaliści wykazali, że na zniszczonych drogach rowerowych ryzyko wypadku jest większe niż na ulicy.

– Nakaz jazdy na drodze rowerowej obowiązuje tylko w miejscach, gdzie jazda na ulicy byłaby bardziej niebezpieczna dla rowerzysty.

– Nikt prócz rowerzystów nie może poruszać się po drodze rowerowej.

W przyszłości na drogach rowerowych pojawią się również rowery typu Pedelec, czyli rowery z napędem elektrycznym – jeżeli znak „Droga dozwolona dla e-bike’ów” na to pozwoli. Ministerstwo ds. Ruchu Drogowego upoważni władze do wprowadzenia stosownych zmian w kodeksie drogowym.

Czym właściwie jest e-bike?

Najwięcej problemu sprawia terminologia. Nazwa e-bike jest wieloznaczna i niesprecyzowana prawnie. Pod tym określeniem rozumiane są różne pojazdy. Kiedy zatem można poruszać się na drodze rowerowej? Rozróżniamy następujący podział e-bike’ów:

– Pedelec 25 (napęd do 25 km/h, maksymalna moc silnika 250 W) – prawnie uznane jako rowery, mogą poruszać się po drogach rowerowych już teraz,

– S-Pedelec (napęd do 45 jm/h) – prawnie uznane  jako pojazdy mechaniczne, nie mogą poruszać się po drogach rowerowych, ponieważ osiągają prędkość większą niż 25 km/h,

– motorower elektryczny – również pojazd mechaniczny, wyposażony w pedał gazu, rozwijający prędkość 25 km/h. Mogą poruszać się po drodze rowerowej poza miastem, jeżeli opatrzone zostały w dodatkową tablicę „Droga dozwolona dla motorowerów”.

Specjaliści są zdania, że Ministerstwo ds. Ruchu Drogowego przypadkiem, bądź też celowo, wprowadziło zamieszanie w planowanych zmianach w kodeksie drogowym.  Jeżeli rzeczywiście  autorzy mają na myśli również rowery typu S-Pedalec, ryzyko wypadków wyraźnie wzrośnie, ponieważ drogi rowerowe nie są przystosowane dla pojazdów rozwijających większą prędkość niż 25 km/h.

Tylko dla „małych“ rowerów Pedelec?

Policja sądzi jednak, że nowe regulacje mają na myśli rowery Pedelec rozwijające maksymalną prędkość do 25 km/h. To również takie pojazdy, które bez pedałowania umożliwiają przyspieszenie większe niż 6 km/h. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Kierowcy, którzy nie przestrzegają zasad prędkości, muszą liczyć się z wysokimi karami. W przypadku przekroczenia maksymalnej prędkości i zarejestrowaniu tego

W czasach kryzysu wywołanego koronawirusem, wiele firm przeszło na Kurzarbeit. W takiej sytuacji zatrudnieni otrzymują mniejsze wynagrodzenie. Co

Nie wiesz do jakiej kasy należysz? Nie wiesz gdzie się udać? To nie problem. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy wykaz wszystkich

Niemiecki rynek pracy to jeden z najbardziej chłonnych. Nowi pracownicy potrzebni są niemal przez cały czas. Jednym z

Zobacz jeszcze to!