Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Sezon na opony zimowe rozpoczęty!

To ostatni dzwonek na wymianę opon z letnich na zimowe. Obowiązek trwa od 1 listopada do 15 kwietnia.


Od 1 listopada pojazdy w Austrii muszą być przygotowane na zimę – czyli posiadać zimowe ogumienie. Przejezdni oraz rodzimi kierowcy muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Jak długo trwa obowiązek jazdy na oponach zimowych?

Od 1 listopada 2016 do 15 kwietnia 2017 roku.

 W jakich temperaturach opony zimowe przynoszą korzyści?

Zdaniem ekspertów opony zimowe gwarantują bezpieczeństwo już wtedy, gdy temperatury spadną do 7 stopni Celsjusza. Dzięki specjalnej mieszance gumy i kształcie opony umożliwiają lepszą przyczepność i efektywniejsze hamowanie – nawet jeżeli nie spadł jeszcze śnieg.

Jak znaleźć dobre opony zimowe?

Co roku oferowane na rynku opony zostają poddawane szczegółowym testom. Warto poszperać w Internecie.

Dostanę jeszcze opony zimowe?

W tym roku zima zdążyła zawitać tylko w zachodniej części Austrii – i to na chwilę – więc kierowcy nie ruszyli jeszcze tłumnie do sklepów. Magazyny jeden stopniowo zaczynają się opróżniać, dlatego lepiej zaopatrzyć się w opony zimowe czym prędzej – zwłaszcza, że czas nagli.

Czy warsztaty oferują specjalne usługi?

Wiele warsztatów bierze pod uwagę potrzeby swoich klientów i świadczy swoje usługi także w soboty. Inne wyznaczają dni, w których zajmują się tylko wymianą opon.

Jakie kary grożą za jazdę bez opon zimowych?

Jazda w zimowych warunkach pogodowych na letnich oponach nie wiąże się tylko z ryzykiem dla życia lub zdrowia kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, ale również z mandatami. Ich wysokość uzależniona jest od sytuacji. W ekstremalnych przypadkach mandat może sięgnąć nawet czteroliczbowej kwoty.

Czy w przypadku spowodowania wypadku, jadąc na letnich oponach, ubezpieczalnia może nie udzielić wsparcia?

Jeżeli w zimowych warunkach pogodowych dojdzie do wypadku spowodowanego przez pojazd jadący na letnich oponach, ubezpieczenie zadziała w pierwszej kolejności poprawnie. OC pokryje wyrządzoną szkodę, jednak po czasie ubezpieczalnia może wycofać się z niektórych obowiązków.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Opony to jedno, a dobra widoczność – drugie. Warto pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy na mrozoodporny, jak również sprawdzeniu wycieraczek i oświetlenia. W pogotowiu powinna znaleźć się także miotełka oraz skrobaczka do szyb.

Źródło: oe24

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.