Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Wiedeń drożeje!

W stolicy Austrii za podstawowe opłaty za wodę, ścieki czy parkowanie mieszkańcy zapłacą więcej niż dotychczas. Sprawdzamy o ile.

Podwyżki dotyczą przede wszystkim parkowania, wody i odprowadzania ścieków. Z początkiem 2017 roku zapłacimy również więcej za wywózkę śmieci.

Jak donosi Renate Brauner (SPÖ) z Biura Planowania Finansowego, opłaty za parkowanie wzrosną o 3,3 procent, choć parkomaty wprowadzą od razu podwyżki o 5 procent. Za pół godziny parkowania trzeba będzie zapłacić teraz 1,05 euro. Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe bilety parkingowe, choć stare nie stracą od razu swojej ważności. Można będzie je zwrócić do końca 2017 roku. Zmiany nie dotyczą tzw. Parkpickerl, których nie dotyka waloryzacja.

Jeśli chodzi o wydatki na wywózkę śmieci, odprowadzanie ścieków i wodę, należy spodziewać się, że będą średnio o 1,46 euro wyższe. Cena za wywóz śmieci z kontenera o pojemności 110-120 litrów wyniesie 4,56 euro (podwyżka o 15 centów). Na odprowadzenie metra sześciennego ścieków nie wystarczy już 1,97 euro, lecz niezbędnych będzie kolejnych 7 centów.   

Zdaniem Brauner wszystkie wprowadzone podwyżki będą kosztować mieszkańców stolicy 1,46 euro miesięcznie.

Wzrosną również opłaty za użytkowanie powierzchni publicznych – chodzi głównie o wystawy sklepowe czy stoiska.

Biuro Renaty Brauner przeprowadziło porównanie cen za gospodarkę wodną z 15 krajami Niemiec. Z rocznymi opłatami sięgającymi 264,61 euro w gospodarstwie trzyosobowym Wiedeń zajmuje drugie miejsce pośród najtańszych miast. Pod względem wysokości opłat za wywóz śmieci stolica Austrii również wypada o wiele taniej niż inne miasta.

Źródło: Kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.