Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Zmiany związane z prawem jazdy i przepisami

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany! Już wkrótce okres próbny dla młodych kierowców może zostać wydłużony do trzech lat. Do listy wykroczeń drogowych mają zostać dodane nowe pozycje, w tym korzystanie z telefonu za kółkiem.

Powrzechnie obowiązujący okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców ma zostać wydłużony z dotychczasowych dwóch lat do trzech. Dodatkowo do listy wykroczeń drogowych zostanie dodane korzystanie z telefon za kierownicą. Osoby popełniające takie wykroczenia ma czekać dodatkowy kurs do odbycia. Nowelizacja ustawy o prawie jazdy przewiduje także zmiany dla kierowców motorowerów.

Obecnie nowe prawo jazdy – z wyjątkiem prawa jazdy na motorower oraz traktor, funkcjonują przez dwa lata jako dokument próbny. Nowelizacja wydłuży ten okres do tymczasowy. Przy ciężkich wykroczeniach, takich jak ucieczka kierowcy z miejsca wypadku, nieustąpienie pierwszeństwa, przejazd na czerwonym świetle, jazda pod prąd oraz spore przekroczenie prędkości kierowcy będą zobowiązani do powtórzenia kursu nauki jazdy, a okres próbny zostanie wydłużony o rok. Dodatkowo do listy wykroczeń, ma zostać dopisane korzystanie z telefonu. Dając się złapać na gorącym uczynku będzie trzeba udać się na specjalny kurs.

Nowelizacja przyniesie także zmiany dotyczące przyznawania uprawnień do jazdy motorowerem. Dotychczas do rozpoczęcia kursu oraz przystąpienia do egzaminu należało skończyć 14 i pół roku, a dokument można było odebrać po ukończeniu 15 roku życia. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, kurs będzie można rozpocząć dopiero dwa miesiące przed 15. urodzinami. Kurs teoretyczny liczy sobie 6 jednostek lekcyjnych, a egzamin teoretyczny nie będzie do nich zaliczany. Egzamin będzie odbywać się w przyszłości tylko za pomocą komputera, a zagadnienia zostaną rozszerzone o kompetencje w obliczu ryzyka, które dotąd znajdowały się w planie kursów na prawo jazdy kategorii A.

Źródło: kleinezeitung.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.