Wiele rodzin i osób potrzebujących opieki w Bawarii będzie miało w przyszłości mniej w portfelach. Ze względu na napiętą sytuację finansową, rząd landu zmniejsza o połowę bezpośrednie wypłaty świadczenia rodzinnego (Familiengeld w Bawarii) i zasiłku pielęgnacyjnego (Pflegegeld w Niemczech) od 2026 roku.
Zamiast tego połowa planowanych środków zostanie wykorzystana na wzmocnienie struktur, tj. na ośrodki opieki dziennej lub miejsca opieki. Taką decyzję podjął gabinet Markusa Södera na posiedzeniu budżetowym.
Familiengeld: Kwota ta sama, inny podział
Trzeba było znaleźć „nową równowagę”, powiedział Söder pod koniec wtorkowych obrad. Całkowita kwota na świadczenia będzie zatem taka sama, ale inaczej rozdzielona. „Działamy po prostu zgodnie z rozsądkiem i potrzebami”. Zwrócił uwagę, że świadczenie, o którym mowa, istnieje wyłącznie w Bawarii.
Konkretnie oznacza to, że zamiast comiesięcznych wypłat Familiengeld w przyszłości będzie tylko jednorazowa wypłata 3000 euro. Dotyczy to rodzin w dniu pierwszych urodzin dziecka. Odpowiada to 50 procentom wykorzystanych do tej pory kwot. Druga połowa środków ze świadczenia rodzinnego przeznaczona będzie na budowę ośrodków opieki dziennej, opieki nad dziećmi, dobry stosunek liczby pracowników i podobne inwestycje.
Jest to również „sygnał dla władz lokalnych”, powiedział Söder. Dla wielu rodzin bezpośrednia pomoc jest ważna, ale „równie ważna jest perspektywa miejsca w przedszkolu”. Faza przejściowa będzie obowiązywać do początku zmian na początku 2026 r., co oznacza, że rodziny zachowają swój obecny miesięczny zasiłek.
Z drugiej strony zasiłek żłobkowy, który obecnie subsydiuje rodziców o niskich lub średnich dochodach kwotą 100 euro miesięcznie, może zostać połączony z jednorazową premią w wysokości 3000 euro.
A co z Pflegegeld?
Zasiłek pielęgnacyjny również zmniejszy się do zaledwie 500 euro. Druga połowa wykorzystanych do tej pory pieniędzy zostanie zainwestowana w struktury, na przykład w miejsca opieki dziennej i krótkoterminowej. Według Södera to właśnie tam widoczne są „rosnące potrzeby”. Gabinet i rządzące grupy parlamentarne CSU i FW zdecydowały się na tę korektę w związku z niedoborami podatkowymi i zwiększonymi kosztami.
Bawarskie świadczenie socjalne są zbyt kosztowne
Familiengeld wprowadzony przez Södera kosztował już land łącznie 4,6 miliarda euro od czasu jego wprowadzenia w 2018 roku. Świadczenie wprowadzono jako następca zasiłku na opiekę nad dzieckiem, wsparcia dla rodziców, którzy nie posłali swojego dziecka do przedszkola. Eksperci wielokrotnie krytykowali fakt, że władze dystrybują świadczenie do rodzin, które niekoniecznie są od niego zależne.
Söder przyznał, że reforma jest „procesem dyskusji, który trwa już od jakiegoś czasu”. Tłem zmian jest budżet – który parlament faktycznie zatwierdził już jako podwójny budżet na lata 2024/25. Jednak dochody Bawarii ucierpiały z powodu spowolnienia gospodarczego.
Minister finansów Albert Füracker musiał zatem przedstawić budżet uzupełniający. Według najnowszych szacunków podatkowych sam land musi spodziewać się strat podatkowych w wysokości około 2,4 mld euro do 2026 roku.
Źródło: sueddeutsche