Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Pflegegeld w Niemczech

Zasiłek pielęgnacyjny Pflegegeld wypłacany jest dzięki opłacanym składkom Pflegeversicherung. W zeszłym roku ma miejsce mała reforma obejmująca tę formę świadczeń, bo podwyższona została wysokość składki na ubezpieczenie Pflegeversicherung.

Od 1.01.2013 wzrosła ona z 1,95 do 2,05 proc., przy czym dla osób bez dzieci dodatkowo składka uzupełniona jest o 0,25% i wynosi 2,3%. Jednak wysokość składki to nie wszystkie istotne zmiany.

Czym jest Pflegeversicherung, czym jest Pflegegeld?

Pflegeversicherung został wprowadzony w życie 1 stycznia 1995 pod rządami Helmuta Kohla. Kilka lat po zjednoczeniu Niemiec, które pochłonęło ogromne sumy, państwo niemieckie zdobyło się na następny krok niosący wielką pomoc dla swoich obywateli. Zaoferowany został „piąty filar” systemu zabezpieczenia społecznego po ubezpieczeniach Sozialversicherung, Krankenversicherung, Berufsunfallversicherung, Rentenversicherung i Arbeitslosenversicherung. O ustawowym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym Pflegeversicherung wspominaliśmy już na łamach naszego portalu. Przypomnijmy zatem, że owo ubezpieczenie pielęgnacyjne obejmuje świadczenia na wypadek konieczności opieki z powodu choroby lub upośledzenia, która obejmuje okres co najmniej 6 miesięcy. Ale właściwie jakie świadczenia obejmuje Pflegeversicherung? Osoba, która na skutek problemów zdrowotnych nie może normalne funkcjonować przez co najmniej 6 miesięcy, otrzymuje zasiłek opiekuńczy – tzw. Pflegegeld.

W jakiej kwocie wypłacane są powyższe świadczenia

W wyniku wspomnianej minireformy ze wzrostem sumy potrącanej na Pflegeversicherung rośnie także wysokość wypłacanych świadczeń Pflegegeld. W zależności od tzw. progu opieki – Pflegestufe – wzrost ów będzie następujący:

1.W domu przez osoby wybrane (domowników lub znajomych):

  • przy Pflegestufe I do tej pory otrzymywaliśmy 215 EUR, od roku 2013 jest to kwota 225 EUR
  • przy Pflegestufe II do roku 2013 mogliśmy uzyskać 420 EUR, obecnie jest to kwota 430 EUR
  • przy Pflegestufe III do roku 2013 wysokość Pflegegeld wynosiła 675 EUR, obecnie jest to kwota 685 EUR

2.W domu przez rodzinę lub znajomych, ale również przez wykwalifikowane służby pielęgniarskie:

  • przy Pflegestufe I do tej pory otrzymywaliśmy 420 EUR, od roku 2013 jest to kwota 440 EUR
  • przy Pflegestufe II do roku 2013 mogliśmy uzyskać 980 EUR, obecnie jest to kwota 1040 EUR
  • przy Pflegestufe III do roku 2013 wysokość Pflegegeld wynosiła 1470 EUR, obecnie jest to kwota 1510 EUR
  • w specjalnych przypadkach 1918 EUR

3.W razie opieki w domu starców:

  • przy Pflegestufe I jest to kwota 1023 EUR i nie uległa zmianie
  • przy Pflegestufe II również nie było zmian i nadal możemy uzyskać 1279 EUR
  • przy Pflegestufe III do roku 2013 wysokość Pflegegeld wynosiła 1470 EUR, obecnie jest to kwota 1510 EUR
  • w specjalnych przypadkach 1825 EUR

Kto i w jaki sposób może wnioskować o świadczenie

Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, osoba wymagająca opieki powinna złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Jeżeli wymieniona osoba nie jest w stanie samodzielnie wypełnić takiego wniosku, może w jej imieniu uczynić to np. opiekun lub lekarz. Jak to bywa w kraju o bardzo rozwiniętym systemie socjalnym, cała procedura ubiegania się o świadczenie została sporządzona tak, by wnioskodawca bez specjalnych komplikacji mógł załatwić wszelkie formalności i otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Jednak by otrzymać świadczenie, wnioskodawca powinien spełniać następujące warunki:

  • Osoba, która wymaga opieki musi być ubezpieczona w Niemczech.
  • Otrzymujący świadczenie powinien prowadzić własne gospodarstwo domowe lub mieszkać u osoby, która sprawuje nad nim opiekę. Nie mogą to być domy spokojnej starości czy domy opieki.
  • Wnioskujący o świadczenie nie może pobierać świadczeń o charakterze odszkodowawczym.

W chwili składania wniosku nie ma obowiązku natychmiastowego przedkładania pełnej dokumentacji medycznej. Należy po prostu złożyć wniosek i jeżeli instytucja rozpatrująca go zdecyduje, jakie informacje lub dokumenty będą potrzebne, zgłasza się do wnioskodawcy, dając czas na dokonanie wszelkich formalności. Co równie ważne, osoby mieszkające także w innych krajach UE mogą dostawać zasiłek pielęgnacyjny z Niemiec. Jednak w takim wypadku wysokość nie musi być równa wysokości zasiłku w Niemczech. Rozstrzygnął to Trybunał Europejski (wyrok: C-562/10). Mieszkając w krajach Unii, możemy wnioskować o zasiłek w kasie chorych. Po zatwierdzeniu pieniądze otrzymuje się bezpośrednio na konto. Aby te pieniądze otrzymać, zapewniona musi być opieka rodziny lub wykwalifikowanego personelu. By uniknąć przykrych niespodzianek, przed wyjazdem do Polski powinno się nawiązać kontakt ze swoją kasą chorych i dokładnie wyjaśnić, jakie świadczenia otrzyma się w ramach Pflegeversicherung.

Czy otrzymywane świadczenie powinno być wykazane w zeznaniu podatkowym

Przepisy podatkowe nie klasyfikują zasiłku pielęgnacyjnego jako dochodu ani osoby potrzebującej, ani opiekuna danej osoby i jest on wolny od podatku. Jednak po przedstawieniu dowodów na poniesienie wyższych kosztów koszty te można ująć w zeznaniu dochodowym i dzięki temu odzyskać większą nadpłatę podatkową.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!