Zasady przyznawania zasiłku obywatelskiego w Niemczech mają być bardziej rygorystyczne
Rząd federalny chce zaostrzyć przepisy, aby zachęcić więcej osób pobierających zasiłek obywatelski w Niemczech do podjęcia pracy. Wynika to z 31-stronicowego dokumentu koalicji rządzącej. Według agencji informacyjnej dpa, jest on już dostępny.
Plany są częścią inicjatywy na rzecz wzrostu gospodarczego, która ma przede wszystkim ożywić niemiecką gospodarkę. „Aby utrzymać akceptację zasiłków i skłonić więcej osób dotkniętych bezrobociem do podjęcia pracy, konieczne jest ponowne wzmocnienie zasady wzajemności” brzmi w komunikacie.
Bürgergeld w Niemczech – oto zmiany planowane przez rząd
Dokument do któego dotarła prasa, określa między innymi regulacje dla świadczeniobiorców zasiłku obywatelskiego Bürgergeld w Niemczech. Oto co ma się zmienić:
- W przypadku dziennego czasu pracy wynoszącego do sześciu godzin, czas dojazdu do pracy (podróż tam i z powrotem) wynoszący dwie i pół godziny jest do zaakceptowania. W przypadku dłuższego czasu pracy dopuszczalny jest również trzygodzinny dojazd do pracy.
- Urząd pracy powinien mieć możliwość poszukiwania pracy dla bezrobotnych w promieniu 50 kilometrów od ich miejsca zamieszkania.
- Każdy, kto odmawia podjęcia pracy „bez ważnego powodu”, powinien „liczyć się ze obniżkami zasiłku obywatelskiego”.
- Każdy, kto pracuje nielegalnie, popełnia wykroczenie. Powinno to skutkować obniżeniem zasiłku o 30% na okres trzech miesięcy. Bowiem praca na czarno wśród beneficjentów zasiłku kwitnie.
- Zanim będzie można ubiegać się o zasiłek obywatelski, dotknięci bezrobociem powinni najpierw wykorzystać swoje istniejące aktywa. Świadczenia emerytalne pozostają z tego wyłączone.
Minister broni planów
Federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann również broni planów. „Ci, którzy dobrowolnie pracują więcej, będą mieli więcej netto z brutto. Ci, którzy nie mają ochoty pracować, mimo że mogliby, zostaną skonfrontowani z surowszymi zasadami dotyczącymi zasiłku obywatelskiego” – napisał na Platformie X. „Jest to sprawiedliwe społecznie i mądre ekonomicznie w czasach niedoboru siły roboczej”.
Źródło: spiegel