Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Bez litości czyli jak Jobcenter karze bezrobotnych

 

Na przestrzenii ostatnich dziesieciu lat urzędnicy nałożyli na bezrobotnych bagatela 10 milionów sankcji. Do państwowej kasy wróciły w ten sposób prawie 2 mld euro! Sprawdziliśmy, w kogo najbardziej uderzają kary i o jakie sumy chodzi.

 

Urzędnicy kontra bezrobotni

Urzędnicy nie znają litości, zwłaszcza wobec bezrobotnych. Tak śmiała teza ma poparcie w danych statystycznych, bowiem co miesiąc jest nakładanych między 70 a 90 tysięcy kar na osoby pobierające tzw. świadczenia Hartz IV. Od początku 2007 roku Jobcenter nałożyły aż 10,3 mln kar.

Statystycznie rzecz biorąc, dwa razy częściej karani są mężczyźni niż kobiety. Podobnie sprawa ma się w przypadku ludzi młodych. Jeśli chodzi zaś o średnią wysokość kar – zgodnie z danymi przedstawionymi przez Federalny Urząd Statystyczny, świadczenia wynoszące przykładowo 409 euro miesięcznie (w przypadku osób samotnych) są obcinane o 109 euro. Z reguły kary są nakładane na okres trzech miesięcy, więc świadczeniobiorcy tracą średnio 327 euro.

Pod względem kar przoduje bawarskie Jobcenter Neu-Ulm. Bezrobotni tracą tam przez kary średnio 187 euro. Najbardziej pobłażliwi dla bezrobotnych są z kolei pracownicy Jobcenter Verden, gdzie średnia kara nakładana na poszukującego pracy wynosi 65,83 euro. Co ciekawe, z danych statystycznych wynika również, że 7,5 tysiąca świadczeniobiorców nie otrzymuje żadnych świadczeń finansowych z powodu uporczywego ignorowania zaleceń urzędów. Nie pozostają oni jednak bez pomocy i otrzymują przykładowo bony na jedzenie. W sumie dzięki nakładanym karom zaoszczędzono od 2007 roku prawie 2 mld euro.

 

Co jest najczęściej karane?

Jeśli chodzi o powody nakładania sankcji i kar, najnowsze statystyki pokazują, że bezrobotni w Niemczech mają problem ze stosowaniem się do terminów, co przełożyło się na 78% wszystkich nałożonych kar. W nieco ponad 10% przypadków, powodem sankcji była odmowa podjęcia pracy . Z kolei w 8% przypadków świadczeniobiorcy nie stosowali się do zaleceń urzędników, które przewidywały m.in. składanie CV czy pisanie listów motywacyjnych.

Wyższe świadczenia w 2018 roku

Mimo budzących niepokój statystyk, osoby pobierające świadczenie Hartz IV otrzymają w przyszłym roku więcej pieniędzy. Rząd federalny przyjął na początku września rozporządzenie przewidujące nowe, wyższe stawki.

Począwszy od 1 stycznia 2018 roku, osoby długotrwale bezrobotne otrzymają zamiast dotychczasowych 409 euro, 416 euro miesięcznie. Jeśli chodzi zaś o pary będzie do nie jak dotąd 368 euro lecz 374 euro miesięcznie na partnera. Osoby poniżej 25 roku życia nie będące aktywne zawodowo, a mieszkające w gospodarstwie domowym rodziców mogą liczyć na 332 euro (wcześniej 327 euro). Na taką samą stawkę mogą liczyć dorosłe osoby niepełnosprawne przebywające w placówkach opieki medycznej.

Wyższe stawki będą również przyznane młodzieży i dzieciom. Najmłodsi (do ukończenia 6 roku życia) w myśl nowych przepisów otrzymają o 3 euro więcej – 237 euro miesięcznie. Dzieciom między 6 a 14 rokiem życia mieszkającym w gospodarstwach domowych osób bezrobotnych przyznano 5 euro więcej, co przekłada się w sumie na 296 euro miesięcznie. Młodzież poniżej 18 roku życia otrzyma 316 euro miesięcznie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!