Bezdomność coraz poważniejszym problemem w Niemczech

bezdomność

Na ulicy, u przyjaciół, w prowizorycznym miejscu noclegowym. Ponad ćwierć miliona ludzi w Niemczech nie ma, gdzie mieszkać. Rząd federalny zbadał więc problem osób dotkniętych bezdomnością.

Do tej pory bezdomność była tematem tabu. Ludzie bez dachu nad głową żyli w cieniu. Również w oficjalnych statystykach rzadko o nich wspominano. Tego roku niemiecki rząd federalny postanowił to zmienić. Chcąc poprawić sytuację bezdomności w Niemczech, na przełomie stycznia i lutego przeprowadzono badania. Z raportu wynika, że w tym czasie 263 000 osób nie posiadało własnego mieszkania.

Raport rządu federalnego rozróżnia trzy grupy osób bezdomnych:

  •   Osoby zakwaterowane w ramach doraźnej pomocy mieszkaniowej – 178 000 osób.
  •   Ukryci bezdomni, którzy np. przebywają u przyjaciół lub znajomych – 49 000 osób.
  •   Ludzie na ulicach i w prowizorycznych schroniskach – 37 000 osób.

Razem daje to ponad 264 000 bezdomnych. Biorąc pod uwagę ewentualność podwójnego liczenia i małoletnich mieszkających z rodzicami, ostateczna liczba daje około 262 600 osób. Jednak nie można mówić o ostatecznej liczbie. Ze względu na trudności w rejestrowaniu niektórych osób, ostatecznie raport mógłby całkowicie inaczej wyglądać.

Z analizy badań wynika, że w niedogodnych warunkach żyje 63% mężczyzn i 35% kobiet, o pozostałych 2% nie znaleziono informacji. Osoby żyjące bez żadnego zakwaterowania są średnio w wieku 44 lat. 

Podczas zbierania informacji, pytano również o obywatelstwo. Z przedstawionego raportu okazuje się, że 2/3 osób grupy bez dachu nad głową i 3/4 ukrytych bezdomnych posiada obywatelstwo niemieckie, wszyscy pozostali są obcego pochodzenia lub są klasyfikowani jako bezpaństwowcy. Wśród zakwaterowanych bezdomnych tylko 31% ma niemieckie obywatelstwo. Wynika to z faktu, że liczone są również osoby przebywające w kwaterach dla uchodźców, jeśli mieszkają tam dłużej ze względu przestrzeni życiowej.

Stan zdrowia osób dotkniętych bezdomnością

Wśród wszystkich zapytanych osób ponad połowa twierdzi, że cierpi na długotrwałą chorobę lub niepełnosprawność, a 1/4 ma problemy z używkami. 31% zakwaterowanych bezdomnych ocenia swój stan zdrowia na „nie za dobry” i „zły”. Natomiast wśród osób żyjących na ulicy, bez stałego dachu nad głową jest to 40%. W tej grupie znajdzie się również 35% osób zmagających się z nałogami.

Celem rządu jest walka z bezdomnością i jej całkowite wyeliminowanie do 2030 roku. Dzięki raportowi rząd ma całkowity obraz sytuacji osób dotkniętych bezdomnością.

Badanie ma zostać powtórzone w 2024 roku.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!