Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Bezdomność coraz poważniejszym problemem w Niemczech

bezdomność

Na ulicy, u przyjaciół, w prowizorycznym miejscu noclegowym. Ponad ćwierć miliona ludzi w Niemczech nie ma, gdzie mieszkać. Rząd federalny zbadał więc problem osób dotkniętych bezdomnością.

Do tej pory bezdomność była tematem tabu. Ludzie bez dachu nad głową żyli w cieniu. Również w oficjalnych statystykach rzadko o nich wspominano. Tego roku niemiecki rząd federalny postanowił to zmienić. Chcąc poprawić sytuację bezdomności w Niemczech, na przełomie stycznia i lutego przeprowadzono badania. Z raportu wynika, że w tym czasie 263 000 osób nie posiadało własnego mieszkania.

Raport rządu federalnego rozróżnia trzy grupy osób bezdomnych:

  •   Osoby zakwaterowane w ramach doraźnej pomocy mieszkaniowej – 178 000 osób.
  •   Ukryci bezdomni, którzy np. przebywają u przyjaciół lub znajomych – 49 000 osób.
  •   Ludzie na ulicach i w prowizorycznych schroniskach – 37 000 osób.

Razem daje to ponad 264 000 bezdomnych. Biorąc pod uwagę ewentualność podwójnego liczenia i małoletnich mieszkających z rodzicami, ostateczna liczba daje około 262 600 osób. Jednak nie można mówić o ostatecznej liczbie. Ze względu na trudności w rejestrowaniu niektórych osób, ostatecznie raport mógłby całkowicie inaczej wyglądać.

Z analizy badań wynika, że w niedogodnych warunkach żyje 63% mężczyzn i 35% kobiet, o pozostałych 2% nie znaleziono informacji. Osoby żyjące bez żadnego zakwaterowania są średnio w wieku 44 lat. 

Podczas zbierania informacji, pytano również o obywatelstwo. Z przedstawionego raportu okazuje się, że 2/3 osób grupy bez dachu nad głową i 3/4 ukrytych bezdomnych posiada obywatelstwo niemieckie, wszyscy pozostali są obcego pochodzenia lub są klasyfikowani jako bezpaństwowcy. Wśród zakwaterowanych bezdomnych tylko 31% ma niemieckie obywatelstwo. Wynika to z faktu, że liczone są również osoby przebywające w kwaterach dla uchodźców, jeśli mieszkają tam dłużej ze względu przestrzeni życiowej.

Stan zdrowia osób dotkniętych bezdomnością

Wśród wszystkich zapytanych osób ponad połowa twierdzi, że cierpi na długotrwałą chorobę lub niepełnosprawność, a 1/4 ma problemy z używkami. 31% zakwaterowanych bezdomnych ocenia swój stan zdrowia na „nie za dobry” i „zły”. Natomiast wśród osób żyjących na ulicy, bez stałego dachu nad głową jest to 40%. W tej grupie znajdzie się również 35% osób zmagających się z nałogami.

Celem rządu jest walka z bezdomnością i jej całkowite wyeliminowanie do 2030 roku. Dzięki raportowi rząd ma całkowity obraz sytuacji osób dotkniętych bezdomnością.

Badanie ma zostać powtórzone w 2024 roku.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.