Od 2009 roku ponad 400 piekarni należących do związku SBC zakończyło swoją działalność. Zdaniem przewodniczącego SBC, Ursa Wellauera zasadniczo w miastach piekarnie mają do czynienia z mniejszą ilością problemów niż na wsi. Zarabiają bowiem sporo na przypadkowej klienteli, która w drodze do pracy szybko kupuje bułkę czy precla. Wellauer podkreśla jednak, że każda upadłość piekarni jest dużym ciosem dla całej branży. Przykładowo w kantonie Berno w ciągu ostatnich 5 latach aż 40 piekarni zamknęło swoje drzwi na stałe. Mimo to, to ciągle kanton, w którym znajduje się największa ilość piekarni w kraju. Powodem takich problemów jest przede wszystkim stawianie dużych sieci sklepowych na własne wyroby piekarnicze. Ze względu na większą wydajność produkcyjną takich producentów jak Lidl czy Aldi ceny są często dużo niższe w supermarketach niż w piekarniach, co skutkuje mniejszą ilością klientów skłonnych do zakupu ręcznie robionych wyrobów.
Także w kategorii wynagrodzenia piekarze nie mają łatwo. Nowa umowa taryfowa zapewniła im jednak wyższe wynagrodzenie. Od 1 stycznia 2019 roku w zależności od funkcji i wykształcenia pracownicy piekarni mogą liczyć miesięcznie na przynajmniej 4.051 franków. Dodatkowo otrzymują także 13 wynagrodzenie i dodatki do 25%, gdy zatrudnieni pracują w godzinach 22.00-03.00. Wynagrodzenie rzeczywiste jest nieco wyższe od wymaganego w umowie taryfowej minimum. Z informacji niezależnej bazy danych Lohnanalyse wynika, że piekarze zarabiają średnio 56.608 franki brutto rocznie. Jeśli trzynaste wynagrodzenie zostanie podzielone i wypłacane równomiernie przez cały rok, wypłata wyniesie 4717 franków brutto miesięcznie. Z danych strony Lohncheck wynika natomiast, że mediana 13 wynagrodzeń miesięcznych wynosi 5010 franków.
Zmiany nie dotyczą natomiast osób uczących się zawodu. Związek SBC jedynie proponuje wynagrodzenie o wysokości 800 franków miesięcznie na pierwszym roku nauki, 900 franków miesięcznie na drugim roku nauki i 1100 franków miesięcznie na trzecim roku nauki. Są to jednak tylko proponowane punkty odniesienia. Możliwe są więc odstępstwa.
Źródło: blick.ch