Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Do Szwajcarii nie przyjeżdżają fachowcy

Nawet 80% migrantów przyjeżdzających do Konfederacji nie uchodzi za wykwalifikowanego pracownika, na którego czekają szwajcarscy pracodawcy.

Badanie przeprowadzone przez Zuryską Volkswirtschaftsdirektion wywołało gorącą debatę na temat rynku pracy w Szwajcarii. Okazuje się, że pośród zawodów deficytowych 4 z 5 imigrantów nie stanowi pracownika pilnie poszukiwanego przez pracodawcę o czym można było przeczytać na łamach NZZ.

Zgodnie z powyższym do Szwajcarii nie przyjeżdżają takie grupy zawodowe jak pilnie potrzebni lekarze, specjaliści branży IT, opiekunki czy opiekunowie lub inżynierzy, lecz nawet pracownicy o niższych kwalifikacjach, którzy zamknęli by lukę w handlu detalicznym, gastronomii czy w branży budowlanej.

Z drugiej strony bezrobocie pośród osób wykształconych w tychże zawodach, jest stosunkowo wysokie, a więc imigranci nie byliby potrzebni. Pomóc w aktywizacji pracowników ma tzw. inicjatywa pierwszeństwa rodzimych pracowników. Jeśli faktycznie projekt zostałby wcielony w życie, pracodawca w Szwajcarii musiałby się tłumaczyć z odrzucenia aplikacji rodzimego pracownika.

Przykładowo w branży budowlanej nie zatrudnia się majstrów czy brygadzistów a niewykształconych budowlańców. Co ciekawe, nie ze względu na niższe oczekiwania finansowe, lecz na ich wyższą wydajność – czytamy na łamach 20min.ch.

Na pracowników z zza granicy stawia nadal branża hotelarska i to pomimo sporej liczby poszukujących pracy Szwajcarów. Najświeższym przykładem jest tu luksusowy ośrodek, który zapowiedział zatrudnienie nawet 800 pracowników zza granicy. Powód – Szwajcarzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji.

Z badania wynika także, że różnice pomiędzy poszczególnymi regionami są nadal spore. W kantonie Zurych, Argowii czy Bazylei imigranci pokrywają prawie 20% zapotrzebowania rynkowego. Z kolei w przygranicznych kantonach jak Tessyn czy Genewa jest to 15%. W tych regionach luka jest więc największa.

Źródła: NZZ / 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.