Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Kolejny browar kończy produkcję

Drastyczny spadek sprzedaży – Browar Oettinger kończy z produkcją piwa

oettinger, piwo, browar, browar oettinger, brunszwik
Foto: Facebook/@Braunschweiger Zeitung
W Niemczech maleje zapotrzebowanie na piwo, co niesie konsekwencje dla producentów. Po zamknięciu zakładu w Gotha, Oettinger teraz zamyka także browar w Brunszwiku w Dolnej Saksonii. Oto powody decyzji.

W Niemczech wymierają kolejne browary. Między innymi Oettinger, który zamierza zakończyć produkcję w Brunszwiku. Firma planuje przenieść działalność browaru z Brunszwiku do Oettingen i Mönchengladbach wiosną 2026 roku. To oznacza, że zniknie 150 miejsc pracy w produkcji i rozlewie.

Decyzję firmę podjęła w związku z ciągłym spadkiem mocy produkcyjnych zakładu. „Od dziesięcioleci produkcja piwa w Niemczech spada”, powiedział dyrektor browaru Stefan Blaschak. W Oettinger sprzedaż piwa spadła do poziomu sprzed ponad 20 lat. „Redukcja naszych własnych nadmiarowych mocy produkcyjnych jest nieunikniona”.

Spadek sprzedaży piwa drastycznie przyspiesza

Sprzedaż piwa w Niemczech od lat systematycznie maleje, a trend utrzymuje się również w bieżącym roku. Tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2025 roku sprzedaż spadła – w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego – aż o 6,8%. W liczbach bezwzględnych oznacza to spadek o około 2,3 miliona hektolitrów. Natomiast sprzedaż piwa bezalkoholowego nieznacznie wzrosła, co stanowi odstępstwo od ogólnego trendu.

Odwrócenie preferencji konsumenckich niesie za sobą konkretne konsekwencje, czego przykładem może być sytuacja w browarze Oettinger. Po zatwierdzeniu odpowiednich decyzji przez radę zakładową, dotknięci pracownicy trafią do spółki transferowej. Tam będą nadal tymczasowo zatrudnieni, tak aby mieli możliwość aktywnego poszukiwania nowego zatrudnienia. 

W Brunszwiku Oettinger zostawi jedynie wybrane obszary działalności, takie jak część logistyki oraz dział zarządzania materiałami.

Browar w Brunszwiku jest zbyt stary

Decyzja o zamknięciu zakładu w Brunszwiku wiąże się także z wiekiem instalacji. „Są starsze niż w innych lokalizacjach i wymagałyby szybkiego generalnego remontu”, powiedział Blaschak. Trzy lata temu Oettinger już zamknął zakład w Gotha w Turyngii.

Browar w Brunszwiku założono w 1871 roku. Oettinger przejął dawny browar Feldschlößchen od Carlsberga w 2009 roku. W 2022 roku zamknięto już zakład w Gotha w Turyngii. Browar ten przejęła firma Paulaner. Jednak w 2024 roku Paulaner również zamknął ten zakład.

Źródło: t-online

Foto: Facebook/@Braunschweiger Zeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu dla siebie odpowiedniej pracy? Pomoże Ci w tym urząd. Dzisiaj opisujemy jak przygotować się do

Zarobki w Niemczech zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest wykonywany zawód. Kto może więc liczyć na

Zobacz jeszcze to!