Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile wynosi inflacja w Szwajcarii? Oto dane za 2023 rok

pracownice na stoisku landi

W styczniu 2023 roku ceny były o 1,3% wyższe niż w roku poprzednim, dlatego gwałtowny spadek inflacji jest zaskoczeniem. Ekonomiści ankietowani przez AWP szacowali, że inflacja w  Szwajcarii wyniesie od 1,5 do 2,2%.

Inflacja ponownie spada w styczniu

W grudniu inflacja przyspieszyła i wzrosła z 1,4 do 1,7%. Wcześniej inflacja spadała z ponad 3% przez kilka miesięcy, aż osiągnęła poziom poniżej 2% w czerwcu 2023 roku, po raz pierwszy od stycznia 2022 roku. Inflacja bazowa, która wyklucza zmienne ceny energii i paliw, również spadła z 1,5% do 1,2%, co kontynuuje trend w kierunku niższych stóp inflacji.

Tymczasem ceny konsumpcyjne wzrosły nieznacznie o 0,2% do 106,4 punktu w styczniu w porównaniu do grudnia 2023 roku. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (niem. Bundesamt für Statistik) wzrost ten wynikał z różnych czynników, w tym wyższych cen energii elektrycznej i hoteli. Wzrosły również ceny ubezpieczeń komunikacyjnych oraz posiłków w restauracjach i kawiarniach. Jednak według danych, ceny transportu lotniczego spadły, podobnie jak ceny odzieży i obuwia.

Ogólnie rzecz biorąc, wartość towarów krajowych wzrosła o 0,6%. Natomiast wartość towarów importowanych spadła o znaczące 1,3%.

Inflacja w Szwajcarii na tle USA i UE

W porównaniu do USA i UE Szwajcaria jest w stosunkowo dobrej sytuacji. Inflacja w alpejskim kraju jest nadal znacznie niższa. We wszystkich trzech regionach stopy inflacji przestały spadać pod koniec 2023 roku. W USA inflacja mogła spaść poniżej 3% po raz pierwszy w styczniu.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.