Nauka fachu cukiernika
Proces kształcenia zawodu cukiernika trwa z reguły 3 lata i jest dwuetapowy. To oznacza, że część czasu spędza się w szkole zawodowej, a część w zakładzie uczącym fachu. Mogą to być cukiernie, kawiarnie, piekarnie lub większe hotele czy restauracje. Kształcenie bardzo skupia się na nauce praktycznej, ponieważ rzemiosła cukiernika szczególnie uczy się poprzez nabywanie doświadczenia w praktyce, jednak konieczna jest także znajomość kilku teoretycznych podstaw. Już po 2 latach wiedza jest weryfikowana za pomocą egzaminu. Nauka zawodu cukiernika kończy się po trzech latach egzaminem czeladniczym.
Predyspozycje konieczne dla cukiernika
Prawnie nie istnieją żadne warunki, które trzeba spełnić, aby zostać cukiernikiem. Jednak do pracy z produktami spożywczymi potrzeba szkolenia i świadectwa od urzędu ds. zdrowia (Gesundheitsamt). Jest to jednak mało skomplikowane i przedłożenie dokumentów nie jest konieczne przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego.
Ponadto dobre jest posiadanie kilku talentów i skłonności, które stanowią podstawowe predyspozycje dla cukiernika. Są nimi:
- pasja do pieczenia i przygotowywania deserów
- zręczność
- wyczucie
- poczucie estetyki
- kreatywność
- cierpliwość
- umiejętność pracy w zespole
- fizyczna sprawność (ponieważ w tym zawodzie trzeba dużo stać i podnosić ciężkie rzeczy)
Zarobki cukiernika
Zapłata za praktyki jest zależna od kraju związkowego i w zakładach związanych zbiorowym układem pracy jest zależna od stawki zawartej w umowie. Także zakłady niezwiązane umową taryfową są prawnie zobligowane do wypłaty należytej pensji.
Przykładowe wynagrodzenie (miesięczne brutto) w zależności od kraju związkowego
- rok nauki: od 680 euro do 700 euro
- rok nauki: od 755 euro do 800 euro
- rok nauki 885 euro do 900 euro
Po ukończeniu szkoły wynagrodzenie początkowe wynosi przynajmniej 21,4 tys. euro rocznie. Dzięki dodatkowym kwalifikacjom dochód może zostać zwiększony. Według „kununu Gehaltscheck” w Niemczech średnie wynagrodzenie cukiernika to 30,1 tys. euro brutto rocznie.
Najlepsi pracodawcy dla cukierników w Niemczech:
- IREKS GmbH – średnie wynagrodzenie: 51,9 tys. euro
- Abel + Schäfer, KOMPLET GmbH – średnie wynagrodzenie: 50,5 tys. euro
- Lebkuchen-Schmidt GmbH & Co. KG – średnie wynagrodzenie: 45,2 tys. euro
- Ihle – średnie wynagrodzenie: 43,9 tys. euro
- Accorinvest Germany GmbH – średnie wynagrodzenie: 42,3 tys. euro
Źródło: Focus