Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile zarabia się w Deutsche Bahn?

Niemieckie koleje są jednym z największych pracodawców w kraju. Tylko w 2018 roku szeregi DB ma zasilić aż 19 tys. nowych pracowników. Jak wysokie są więc zarobki u tak popularnego pracodawcy? Warto starać się o pracę? Sprawdzamy!

Wysokość wynagrodzenia w DB jest zależna przede wszystkim od stanowiska i zakresu wykonywanych czynności. Przedsiębiorstwo zatrudnia bowiem między innymi kucharzy na kantynach, pracowników biurowych czy inżynierów IT. Są to oczywiście zawody, które są kojarzone z inny branżami. Jednak istnieją także zawody, które są charakterystyczne jedynie dla kolei. Ile zarabiają więc osoby odpowiedzialne za przejazd pociągów?

Budowniczy torów kolejowych, którzy są podstawą całego przedsiębiorstwa, umożliwiają jazdę pociągu. To oni zajmują się bowiem budową, instalacją i naprawą całej sieci torów. Według danych Deutsche Bahn otrzymują za swoją pracę między 34 a 42 tys. euro rocznie, w które wliczone są także dodatki za niedziele, święta, pracę w nocy, jak i premia świąteczna. Kolejarze, którzy zajmują się roślinnością wzdłuż torów i dbają, by żadne gałęzie nie leżały na szynach, otrzymują zaś wynagrodzenie zgodne z zbiorowym układem pracy. W Nadrenii-Westfalii jest  miedzy 27 a 35 tys. euro rocznie, podczas gdy w Bawarii mogą zarobić nawet do 37 tys. euro rocznie.

Dyżurni ruchu pełnią kluczową funkcję w transporcie kolejowym, kierują oni bowiem nastawniami i odpowiadają za cały ruch kolejowy. To właśnie oni dbają o to, by nie doszło do jakiejkolwiek kolizji. Za tak odpowiedzialną pracę otrzymują około od 33 do 50 tys. euro rocznie. Osoby zajmujące się zabezpieczeniem technicznym pełnią tak samo ważną rolę, jak dyżurni ruchu. Dbają bowiem o sprawność wszystkich zwrotnic oraz sygnalizatorów. Za swoją pracę otrzymują między 37 tys. a 52 tys. euro rocznie. Konduktorzy zarabiają z kolei 34 – 46 tys. euro rocznie, a osoby pracujące przy gastronomi w wagonie restauracyjnym 33 – 37 tys. euro rocznie. Wynagrodzenie sprzedawców biletów waha się między 31 a 39 tys. euro rocznie. Maszyniści mogą zaś liczyć na roczne wynagrodzenie w granicach 38 – 50 tys. euro.

Związek zawodowy maszynistów GDL podał, że podstawowa pensja bez jakichkolwiek dodatków u osób zaczynających pracę po zakończeniu kształcenia wynosi aktualnie 2.737 euro brutto miesięcznie. Długoletni staż pracy zapewnia zaś wynagrodzenie w wysokości 3.326 euro brutto. Do tego dochodzą jeszcze dodatki za pracę zmianową, dyżury w niedziele i święta oraz pracę w nocy, co zapewnia 300-500 euro miesięcznie więcej.

Deutsche Bahn już od dawna nie może cieszyć się monopolem w branży, szczególnie w zakresie przewozów regionalnych, gdzie konkurencja jest ogromna. Konkurencja wcale nie musi być małym przedsiębiorstwem. Również duże przedsiębiorstwa kolejowe pochodzące z zagranicy często zajmują się przewozami regionalnymi. Takie firmy nie poruszają się po własnej sieci kolejowej, a korzystają z sieci DB, za co muszą często niemało płacić. Nie muszą jednak zatrudniać budowniczych torów kolejowych, czy dyżurnych ruchu, a jedynie konduktorów i maszynistów. Mimo, że ogromna liczba takich przedsiębiorstw płaci podobnie jak w przypadku zbiorowego układu pracy, to z danych branżowych wynika, że DB płaci ciągle najwięcej.

Źródło: bild.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!